Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot iesi la pensie?

am 30 ani,8 luni,29 zile,din care 10 ani grupa 1, si 11 ani si 6 luni in grupa 2,total 37 ani cind pot beneficia de pensie anticipata.
Fiti va rog mai explicit,care este varsta dvs. si data nasterii,care este vechimea totala realizata pana in prezent,din care gr.I ,gr.II.Din enuntul dvs,asa cum este formulat, nu se prea intelege clar.
ContSters136493, utilizator
nascut pe data de 01.12.1956 cu o vechime de 30 ani,8 luni,29 zile,din care 10 ani la grupa 1 si 11 ani,6 luni in grupa 2,total 37 ani, comunicatimi cind pot beneficia de pensie anticipata
comunicatimi cind pot beneficia de pensie anticipata

Dau curs rugamintii dv.:
Varsta standard de pensionare 65 de ani cu un stagiu complet de 35 de ani
Pentru cei 21 de ani si 6 luni lucrati in conditii deosebite aveti o reducere a varstei standard de 4 ani si 6 luni. Va depuneti dosarul pentru pensie limita de varsta la implinmirea varstei de 61 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata partial la implinirea varstei de 60 de ani.
ContSters42179, utilizator
am 55 ani nascut pe data de 01.12.1956 am o vechime de 30 ani din care 10 ani la grupa 1 si 11 ani,6 luni in grupa 2 total 37 ani comunicati-mi cand pot beneficia de pensie anticipata.
Pensia anticipata se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare prevazut de lege.

1.Varsta standard de pensie pt. dvs. este de 65de ani,reducere cu 5 ani=60ani
2.Stagiul complet de cotizare este de 35 de ani,pt. a indeplini conditia ar trebui sa aveti 35+8=43 de ani de stagiu,in prezent avand doar 37,va mai trebuie inca 6 ani.
In concluzie,veti putea iesi anticipat la pensie la varsta de 61 de ani cand conditia de vechime va fi indeplinita.

Veti putea beneficia insa de de pensie anticipata partiala,la inplinirea varstei de 60 de ani.
ContSters136493, utilizator