avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot iesi la pensie?

am 30 ani,8 luni,29 zile,din care 10 ani grupa 1, si 11 ani si 6 luni in grupa 2,total 37 ani cind pot beneficia de pensie anticipata.
Cel mai recent răspuns: ContSters42179 , utilizator 21:00, 19 Iulie 2011
am o vechime de 30 ani din care 10 ani la grupa 1 si 11 ani,6 luni in grupa 2 total 37 ani

Nu inteleg de unde acest total de 37 ani.
Repet raspunsul, se pare nu ati citit:
Varsta standard de pensionare 65 de ani cu un stagiu complet de 35 de ani
Pentru cei 21 de ani si 6 luni lucrati in conditii deosebite aveti o reducere a varstei standard de 4 ani si 6 luni. Va depuneti dosarul pentru pensie limita de varsta la implinirea varstei de 61 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata partial la implinirea varstei de 60 de ani.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie pentru limita de varsta boban81 boban81 Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna cand pot iesi la pensie?Sunt nascut in 1953 luna 6 am o vechime de 10 ani la grupa 1,11 ani si 11 luni la grupa 2 si 8 ani la ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata - ma incadrez? dana rod dana rod Buna ziua. Tatal meu are varsta de 55 ani si 10 luni. Stagiul complet este de 37 ani 4 luni si 22 zile din care 18 ani 8 luni si 10 zile sunt in gr A II a. ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata ContSters42179 ContSters42179 Pe \"Legislatia muncii.ro\" a aparut editorialul din care redau un citat : La implinirea varstei standard de pensionare [b]sau, dupa caz, la implinirea ... (vezi toată discuția)