Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot iesi la pensie?

am 30 ani,8 luni,29 zile,din care 10 ani grupa 1, si 11 ani si 6 luni in grupa 2,total 37 ani cind pot beneficia de pensie anticipata.
am o vechime de 30 ani din care 10 ani la grupa 1 si 11 ani,6 luni in grupa 2 total 37 ani

Nu inteleg de unde acest total de 37 ani.
Repet raspunsul, se pare nu ati citit:
Varsta standard de pensionare 65 de ani cu un stagiu complet de 35 de ani
Pentru cei 21 de ani si 6 luni lucrati in conditii deosebite aveti o reducere a varstei standard de 4 ani si 6 luni. Va depuneti dosarul pentru pensie limita de varsta la implinirea varstei de 61 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata partial la implinirea varstei de 60 de ani.