Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... legislatie pescuit sportiv
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

legislatie pescuit sportiv

conform Ordinului 15 din 20-01-2011 privind practicarea pescuitului recreativ si sportiv, unele asociatii de pescari sportivi au primit in administrare, pentru 5 ani, apele interioare din Romania, pe sectoare.
daca nu ma-nsel, aceste asociatii de pescari sunt ONG-uri.
cum majoritatea se axeaza pe incasarea cotizatiilor de la membri, fara sa le mai intereseze "restul", ca pescar sportiv ce sunt, va intreb:
prin noua legislatie asociatiile respective au si obligatii. daca, sa presupunem, merg la pescuit, cu permis legal si cotizatie achitata la asociatia X, si sunt agresat de braconieri (care "circula" bine merci pe sub nasul celor care trebuie sa asigure paza), ma pot adresa OPC (ca si pescar care ar fi trebuit sa aiba niste conditii asigurate pentru ceea ce plateste an de an)?
daca nu, de ce?
si tot daca raspunsul e negativ, cui (altei autoritati) ma pot adresa?

va multumesc.
haiduc, utilizator