Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Legalitate cotizatie AJVPS Botosani
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Legalitate cotizatie AJVPS Botosani

Va salut cu respect ! Am platit taxa de pescuit sportiv , cotizatia, anuala in iulie 2015. Logic ar trebui sa fie valabila pana in mai 2016 , nu ? La intrebarea mea , privind valabilitatea permisului , cei de la contabilitatea AJVPS Botosani , mi-au raspuns ca aceasta cotizatie este calendaristica si nu anuala . Mai zic cei de acolo ca este trecut in statutul asociatiei acest lucru , dar dupa ce am citit de cateva ori statutul , am constatat ca nu scrie nicaieri asa ceva decat undeva este mentionat termenul de "anual" .Cum s-ar zice , daca platesc cotizatia in 15 decembrie 2015, aceasta taxa este valabila pana la 31 decembrie ale lui 2015 , la fel cu cel care plateste in ianuarie acelasi an . Cum trebuie sa procedez cu dumnealor , ce sfat imi dati ?
Postati prevederea din statut cu privire la plata cotizatiei ca sa stim exact ce este mentionat in acel document.
STATUTUL
Asociaţiei Judeţene a Vânătorilor şi Pescarilor Sportivi
Botoşani

CAPITOLUL I
Dispoziţii generale

Art. 1. - (1) Asociaţia Judeţeană a Vânătorilor şi Pescarilor Sportivi Botoşani, denumită în continuare A.J.V.P.S. Botoşani, este persoană juridică neguvernamentală de drept privat, apolitică, fără scop lucrativ, cu patrimoniu propriu, distinct şi indivizibil.
(2) A.J.V.P.S. Botoşani este constituită pe principiul liberei asocieri din totalitatea vânătorilor şi pescarilor sportivi înscrişi în evidenţele sale, care aderă la prezentul statut şi se obligă să îl respecte.
(3) A.J.V.P.S. Botoşani are sediul în Municipiul Botoşani, Str. Transilvaniei nr 4 parter, judeţul Botoşani.
(4) A.J.V.P.S. Botoşani are denumire, sediu, siglă şi drapel proprii.
(5) A.J.V.P.S. Botoşani este înscrisă în Registrul naţional sub nr. 938/A/99 şi în Registrul asociaţiilor şi fundaţiilor ţinut de Judecătoria Botoşani sub nr. 108/12.XI.1997.

Art. 2. - (1) A.J.V.P.S. Botoşani este afiliată la A.G.V.P.S. din România, potrivit legii şi statutului acesteia, pe care se obligă să îl respecte.
(2) A.J.V.P.S. Botoşani îşi desfăşoară activitatea potrivit prezentului statut, având deplină autonomie organizatorică, funcţională şi financiară.
(3) Durata funcţionării A.J.V.P.S. Botoşani este nedeterminată.

Art. 3. - Scopul A.J.V.P.S. Botoşani îl constituie conservarea biodiversităţii şi protecţia faunei de interes vânătoresc şi piscicol, precum şi a mediilor naturale de dezvoltare a acesteia, prin vânătoare şi pescuit sportiv practicate în mod durabil, ca forme de odihnă activă şi de petrecere a timpului liber de către membrii săi.

Art. 4. - A.J.V.P.S. Botoşani are următoarele obiective şi atribuţii:
a) desfăşoară activităţi de conservare a biodiversităţii şi de protecţie a faunei de interes cinegetic şi piscicol, precum şi de protejare a mediilor naturale de dezvoltare a acesteia;
b) reprezintă şi apără drepturile şi interesele membrilor asociaţi;
c) încheie contracte de atribuire în gestionare cu autorităţile administrative competente şi gestionează durabil fondurile fondurile de vânătoare şi de pescuit sportiv;
d) dezvoltă şi exploatează eficient baza materială proprie, destinată practicării vânătorii şi pescuitului sportiv; tirului vânătoresc, chinologiei de vânătoare si altor activităţi specifice;

e) pregăteşte candidaţii pentru dobândirea calităţii de membru vânător sau pescar sportiv şi îşi instruieşte membrii şi personalul angajat în domeniile cinegetic şi halieutic de activitate; organizează activitatea de instruire a persoanelor care doresc să devină deţinători de arme de foc şi-i pregăteşte teoretic şi practic pe linie de arme şi muniţii.
f) gestionează şi eliberează, în condiţiile legii şi ale statutului permisele de vânătoare şi permisele de pescuit, carnetele de membru şi autorizaţiile de vânătoare şi de pescuit sportiv;
g) organizează şi dezvoltă activităţi competiţionale de pescuit sportiv, de tir vânătoresc şi de chinologie vânătorească;
h) stimulează creşterea, dresarea şi folosirea câinilor de vânătoare;
i) organizează activităţi de vânătoare şi de pescuit sportiv cu membrii altor organizaţii vânătoreşti afiliate, precum şi cu vânători străini, pe bază de reciprocitate, cu alte categorii de vânători şi/sau pescari sportivi din ţara şi străinătate sau în scopul realizării de mijloace financiare necesare gestionării durabile a vânatului şi a peştelui din fondurile preluate în gestionare;
j) înfiinţează, în condiţiile legii, unităţi economice, în vederea realizării scopului său;
k) desfăşoară, cu caracter accesoriu, activităţi economice şi activităţi agricole cuprinse în codul CAEN: 0149, 0162, 0170, 0312, 0322, 2540, 3230, 3311, 4611, 4619, 4623, 4690, 4723, 4761, 4764, 5210, 5510, 5629, 5814, 6820, 7721, 9319, 9329, 9499 şi 9609, inclusiv de pescuit şi acvacultură, operaţiuni de import-export, de închiriere şi comercializare de armament şi muniţie de vânătoare.
l) organizează, desfăşoară şi stimulează activităţile de prevenire şi de combatere a braconajului şi a exportului ilegal de trofee de vânătoare;
m) organizează conferinţe, simpozioane, expoziţii şi alte manifestări cinegetice şi de pescuit sportiv la nivel local şi participă la asemenea evenimente în ţară şi în străinătate;
n) promovează şi apără imaginea sa şi a A.G.V.P.S din România.;
o) alte obiective şi atribuţii ce decurg din lege şi din reglementările în domeniu.

CAPITOLUL II

Membrii A.J.V.P.S. Botoşani.
Drepturi şi obligaţii, recompense şi sancţiuni

Art. 5. - (1) Calitatea de membru al A.J.V.P.S. Botoşani se poate obţine prin examen sau înscriere, doar în limita locurilor vacante, calculate conform prevederilor legii.
(2) Dovada calităţii de membru al A.J.V.P.S. Botoşani se face cu carnetul de membru vânător sau de membru pescar sportiv, vizat anual.
(3) Calitatea de membru vânător se dobândeşte, în conformitate cu Regulamentul privind dobândirea carnetului de membru vânător, de orice persoană cu domiciliul sau rezidenţa în România, care a împlinit vârsta de 18 ani şi solicită să facă parte din A.J.V.P.S. Botoşani, recunoaşte statutul acesteia, se obligă să îl respecte, a efectuat minimum un an stagiatură, a luat parte la o instruire practică într-un poligon de tir şi promovează examenul/concursul organizat în acest sens.
(4) Persoanele titulare de permis de vânătoare care s-au retras la cerere din A.J.V.P.S. Botoşani, se pot reînscrie în asociaţie, cu îndeplinirea prevederilor statutare şi achitarea cotizaţiei de înscriere, în termen de 5 ani de la retragere, în limita locurilor disponibile.
(5) Calitatea de membru pescar sportiv se dobândeşte de orice persoană cu domiciliul sau rezidenţa în România, care solicită să facă parte din A.J.V.P.S. Botoşani recunoaşte statutul acesteia, se obligă să îl respecte şi face dovada cunoştinţelor minime în domeniul halieutic, în urma unei testări de specialitate.
(6) Carnetul de membru vânător nu poate fi obţinut sau, după caz, deţinut de persoanele care, potrivit legii, nu au dreptul la permis de port-armă şi de persoanele care au fost excluse în ultimii 5 ani pentru săvârşirea unor fapte de braconaj, fără permis de vânătoare, asupra animalelor din speciile interzise la vânătoare, noaptea prin folosirea farurilor şi altor dispozitive de iluminare ori de ochit pe întuneric, în grup de mai mulţi vânători sau de către persoane cu atribuţii de pază a vânatului şi în ultimii 3 ani pentru săvârşirea altor fapte de braconaj şi în ultimii 3 ani pentru încălcarea altor prevederi legale sau statutare.
(7) Calitatea de membru A.J.V.P.S. Botoşani este incompatibilă cu calitatea de membru în oricare altă asociaţie de vânătoare şi/sau de pescuit sportiv neafiliată la A.G.V.P.S.
Art. 6. - (1) Calitatea de membru vânător sau pescar al A.J.V.P.S. Botoşani se pierde prin renunţare, radiere sau excludere.
(2) Renunţarea la calitatea de membru al A.J.V.P.S. Botoşani are loc în baza cererii depuse, ca expresie a voinţei liber exprimate, cu depunerea carnetului de membru ori, după caz, cu depunerea dovezii că este membru, cu cotizaţia achitată în termen, la altă organizaţie afiliată.
(3) Radierea se face în cazurile de deces, de pierdere a cetăţeniei române, de expirare a perioadei de rezidenţă, de retragere a permisului de armă sau de stabilire a domiciliului în străinătate.
(4) Excluderea se pronunţă împotriva membrilor A.J.V.P.S. Botoşani care:
a) au comis fapte prevăzute de Legea nr.407/2006, modificată şi completată, ca infracţiuni, confirmate de instanţele de judecată, încadrate de lege ca infracţiuni de braconaj;
b) nu şi-au achitat cotizaţia de membru în termen, după înştiinţare scrisă;
c) au fost sancţionaţi cu excluderea din asociaţie;
d) fac parte din grupe desfiinţate, grupurile dezafiliate, cu excepţia celor nevinovaţi, care sunt repartizaţi la alte grupe din cadrul A.J.V.P.S. Botoşani;
e) au fost găsiţi în fondurile de vânătoare cu arme de calibrul 5,6 mm cu percuţie pe ramă l.r. sau cu alte arme neomologate pentru practicarea vânătorii, altele decât cele deţinute de persoane autorizate de pază;
f) nu mai au dreptul de port şi folosire a armelor de vânătoare, ca urmare a revocării sau anulării acestui drept de către organele de poliţie;
g) aduc daune materiale şi/sau morale A.J.V.P.S. Botoşani ori A.G.V.P.S. din România sau iniţiază şi desfăşoară acţiuni contrare intereselor legitime ale acestora;
h) refuză să se legitimeze la cererea personalului cu atribuţii legale să constate contravenţii şi infracţiuni în domeniul cinegetic şi halieutic, sau piscicol, ori se sustrag, în fondul de vânătoare sau halieutic controlului acestuia;
(5) Cotizaţiile achitate pe anul în curs nu se restituie, indiferent de motivul pierderii calităţii de membru.
(6) Pierderea calităţii de membru vânător se aduce la cunoştinţa organizaţiilor afiliate, A.G.V.P.S. şi organelor de poliţie, implicând retragerea şi anularea carnetului de membru anularea se face prin înscrierea cuvântului ,,ANULAT” pe fiecare pagină a carnetului, semnare şi ştampilare ori, în caz de neprezentare, prin publicarea nulităţii acestuia într-un ziar local sau central, înscriindu-se numele titularului şi seria carnetului;cu excepţia cazurilor de înscriere în alte asociaţii afiliate.
(7) Carnetele de membru anulate pot fi restituite foştilor titulari, păstrându-se la asociaţie o copie xerox a carnetului anulat.
(8) Măsurile prevăzute la alin. (3) şi (4) se hotărăsc de consiliul organizaţiei şi se pot contesta la adunarea generală în termen de 15 zile de la data luării la cunoştinţă.

Art. 7. - (1) Membrii A.J.V.P.S. Botoşani au următoarele drepturi:
a) să practice vânătoarea şi pescuitul sportiv pe fondul repartizat grupei din care fac parte sau, ca invitaţi, pe fondurile gospodărite de alte grupe, cluburi asociaţii afiliate, ori filiale, condiţionat de achitarea cotizaţiei la termenele scadente şi, respectiv, la achitarea cotizaţiilor suplimentare, tarifelor de practicare a vânătorii sau pescuitului sportiv, stabilite de organizaţiile în cauză;
b) să beneficieze de baza materială a asociaţiei pentru desfăşurarea activităţilor specifice;
c) să beneficieze, în cazul vânătorilor, în contul cotizaţiei anuale, de asigurare pentru accidente de vânătoare şi un abonament la revista de specialitate ;
d) să primească gratuit un statut al A.J.V.P.S. Botoşani;
e) să beneficieze, potrivit legii, tradiţiei şi normelor stabilite de adunarea generală a A.J.V.P.S. Botoşani , de vânatul sau de o parte din vânatul dobândit ori de peştele prins;
f) să asiste la adunările generale ale A.J.V.P.S Botoşani, fără drept de vot, dacă nu a fost desemnat al grupei, cu acordul adunării generale.
g) să aleagă şi să fie aleşi în organele de conducere ale A.J.V.P.S. Botoşani şi ale A.G.V.P.S.
h) să-şi exprime punctul de vedere şi să facă propuneri pentru îmbunătăţirea activităţii A.J.V.P.S. Botoşani şi a A.G.V.P.S.;
i) să participe la competiţiile sportive şi la alte activităţi de profil, organizate în ţară sau în străinătate;
j) să fie recompensaţi pentru merite deosebite.

(2) Membrii A.J.V.P.S. Botoşani pot beneficia de următoarele facilităţi:
a) reducerea cotizaţiei anuale cu 50% pentru:
- bărbaţii peste 65 de ani şi femeile peste 60 de ani;
- membrii asociaţiilor persoanelor cu dizabilităţi;
- personalul angajat în cadrul A.J.V.P.S. Botoşani şi al A.G.V.P.S;
- membrii pescari sportivi care au şi calitatea de membru vânător;
- elevii cu vârste cuprinse între 14 şi 18 ani, precum şi studenţii de până la 25 de ani înscrişi la cursurile de zi fără plată;
- pescarii sportivi care obţin a doua viză pentru ape de munte sau, după caz, pentru cele colinare şi de şes;
- membrii de onoare ai A.J.V.P.S. Botoşani şi ai A.G.V.P.S;
- membrii consiliului şi comisiei de cenzori ale A.J.V.P.S. Botoşani şi ale A.G.V.P.S cât şi organizatorii de grupă;
b) reducerea cotizaţiei anuale cu 75% pentru copiii până la vârsta de 14 ani şi pentru membrii vânători şi pescari sprtivi de peste 75 de ani, şi pentru membrii plecaţi la studii sau la post, pe perioadă limitată, în străinătate;
c) scutirea de plata cotizaţiei anuale şi a cotei de participare la bugetul A.G.V.P.S., după împlinirea vârstei de 80 de ani sau dacă sunt veterani de război;
d) reducerea cu 10% a cotizaţiei anuale în cazul vânătorilor care achită integral cotizaţia anuală, până la data de 31 martie, pentru anul în curs.
(3) Cazurile care nu se încadrează în prevederile alin. (2) pot fi soluţionate, la cererea celor interesaţi sau la referatul grupei, de consiliul asociaţiei.
(4) Membrii care beneficiază de reducerea cotizaţiei pot beneficia şi de scutirea de alte obligaţii statutare, condiţionat de achitarea cotizaţiilor în termen.
(5) De facilităţile prevăzute în prezentul articol nu se poate beneficia cumulativ.
(6) Prin excepţie de la prevederile alin. (1) lit. e), salariaţii A.J.V.P.S. Botoşani, angajaţi ca paznici de vânătoare, nu pot fi aleşi ca organizatori de grupă sau gospodari şi nici în Consiliul Asociaţiei sau locţiitori ai acestora.

Art. 8. - Membrii A.J.V.P.S. Botoşani au următoarele obligaţii:
a) să cunoască şi să respecte prevederile legii, statutului şi ale altor reglementări referitoare la vânătoare şi la pescuitul sportiv, şi la regimul armelor şi muniţiilor;
b) să participe la realizarea obiectivelor A.J.V.P.S. Botoşani şi ale grupei din care fac parte, să respecte hotărârile organelor de conducere ale asociaţiei, să îndeplinească atribuţiile în cadrul organelor în care au fost aleşi şi, după caz, în comisiile în care activează;
c) să plătească, în cazul vânătorilor, până la data de 31 martie, 50% din cotizaţia anuală, iar diferenţa de 50%, până la data de 30 iunie; în cazul pescarilor sportivi plata cotizaţiei anuale se face integral până la data de 31 martie; neplata cotizaţiei până la termenele scadente atrage reactualizarea acesteia în funcţie de rata inflaţiei şi suspendarea dreptului de a practica vânătoarea sau pescuitul sportiv până la achitarea acesteia - penalităţi la cotizaţie conform hotărârii adunării generale şi anularea dreptului de a participa la vânătoare.
d) să îşi perfecţioneze cunoştinţele teoretice şi practice în domeniul cinegetic şi halieutic;
e) să nu comercializeze vânatul şi peştele dobândit prin practicarea vânătorii şi pescuitului sportiv;
f) să respecte şi să promoveze principiile eticii la vânătoare şi la pescuit sportiv şi să practice vânătoarea şi pescuitul sportiv cu echipament corespunzător;
g) să nu desfăşoare activităţi contrare intereselor legitime ale A.J.V.P.S. Botoşani şi ale A.G.V.P.S.;
h) să comunice A.J.V.P.S. Botoşani noul domiciliu, în termen de 10 zile de la schimbarea acestuia;
i) să semnaleze A.J.V.P.S. Botoşani cazurile de braconaj de care au luat cunoştinţă, deficienţele constatate şi eventualele prejudicii produse, bolile observate la vânat şi la peşte, cazurile de poluare a mediului înconjurător etc.

Art. 9. - Membrii A.J.V.P.S. Botoşani care s-au remarcat printr-o activitate deosebită în domeniul cinegetic sau al pescuitului sportiv pot beneficia de următoarele recompense:
a) diplome, plachete şi cupe;
b) premii în bani şi în obiecte;
c) reducerea procentuală a cotizaţiei anuale;
d) autorizaţii gratuite de vânătoare sau de pescuit sportiv.

Art. 10. - Titlul de "Membru de onoare al A.J.V.P.S. Botoşani" se poate acorda de către adunarea generală, ca recompensă, unor membri care s-au remarcat printr-o activitate de excepţie în domeniul cinegetic sau al pescuitului sportiv.
Art. 11. - (1) Membrilor A.J.V.P.S. Botoşani care încalcă prevederile actelor normative în domeniul cinegetic sau al pescuitului sportiv, ale prezentului statut, ale normelor de comportare şi de etică ori care aduc daune materiale sau morale asociaţiei din care fac parte ori A.G.V.P.S. li se aplică una dintre următoarele sancţiuni disciplinare:
a) avertisment scris;
b) suspendarea dreptului de exercitare a vânătorii sau pescuitului sportiv pe timp limitat, de până la un an;
c) excluderea din asociaţie.
(2) Sancţiunile prevăzute la alin. (1) se hotărăsc de consiliul asociaţiei în termen de un an de la săvârşirea faptei sau în interiorul termenului de prescripţie pentru infracţiuni şi pot fi contestate, în termen de 15 zile de la comunicare, la adunarea generală, ale cărei hotărâri sunt definitive şi executorii.
(3) Prin excepţie de la prevederile alin. (2), sancţiunea excluderii din asociaţie hotărâtă de consiliu rămâne definitivă în cazul infracţiunilor de braconaj confirmate de organele de cercetare penală sau instanţa de judecată.
(4) Sancţiunile se aplică de la data rămânerii lor definitive şi se înscriu într-un registru special de evidenţă a sancţiunilor şi în carnetul de membru.
(5) În cazul excluderii contestate, dreptul de a vâna sau de a pescui se suspendă până la soluţionarea contestaţiei, cel în cauză având obligaţia să depună carnetul de membru odată cu contestaţia.
(6) Pe perioada suspendării, carnetul de membru vânător sau pescar sportiv se depune şi se păstrează la asociaţie; în situaţia refuzului de a depune carnetul de membru, cel în cauză este exclus fără îndeplinirea altor formalităţi.
(7) Sancţiunile se aplică independent de răspunderea penală, administrativă, civilă sau contravenţională şi nu îl exonerează, în cazul suspendării, pe cel în cauză de plata cotizaţiei şi de îndeplinirea altor obligaţii faţă de organizaţie.
(8) Înainte de adoptarea hotărârii de sancţionare cel în cauză va fi audiat în legătură cu fapta săvârşită; exceptându-i pe cei cercetaţi penal, care pe perioada cercetării vor fi suspendaţi, urmând ca măsura excluderii să se adopte în funcţie de rezultatul cercetării penale; dacă în urma convocării scrise şi luării la cunoştinţă acesta refuză să se prezinte sau să ofere relaţii privind fapta sa, sancţiunea se aplică fără îndeplinirea acestei formalităţi.

CAPITOLUL III
Structura organizatorică a A.J.V.P.S. Botoşani

Art 12 A.J.V.P.S. Botoşani are în structura sa:
a) filiale cu personalitate juridica;
b) cluburi de vanatoare, fara personalitate juridica, formate din grupe autogestionante;
c) grupe ale vânătorilor, organizate la nivelul fiecărui fond de vânătoare, şi grupe ale pescarilor sportivi, organizate conform hotărârii consiliului organizaţiei.

Art. 13. - Organele de conducere ale A.J.V.P.S. Botoşani sunt:
a) adunarea generală;
b) consiliul asociaţiei, cu atribuţii de Consiliu director;
c) comisia de cenzori sau, după caz, cenzorul asociaţiei

Art. 14. - (1) Adunarea generală este organul suprem de conducere al A.J.V.P.S. Botoşani, constituit din reprezentanţi ai grupelor mandataţi în acest sens de adunările generale de alegeri ale acestora.
(2) Adunarea generală se convoacă obligatoriu o dată pe an în sesiune ordinară, până cel mai târziu la 30 aprilie, şi ori de câte ori este nevoie, în sesiune extraordinară, de către consiliul asociaţiei, preşedintele sau directorul acesteia ori la cererea a cel puţin unei treimi din numărul grupelor asociaţiei; o dată la 4 ani, adunarea generală a A.J.V.P.S. Botoşani organizează alegerea organelor proprii, premergătoare Congresului A.G.V.P.S.
(3) Adunarea generală se convoacă cu cel puţin 15 zile înainte de data stabilită, comunicându-se ordinea de zi, prin convocatoare scrise şi un anunţ într-un ziar local, care vor cuprinde ordinea de zi, data, ora şi locul desfăşurării.
(4) În adunările generale extraordinare se vor dezbate numai problemele înscrise pe ordinea de zi.
Art. 15. - Adunarea generală are următoarele atribuţii:
a) aprobă sau modifică, după caz, statutul organizaţiei în concordanţă cu statutul-cadru, regulamentul comisiei de cenzori şi hotărăşte cu privire la schimbarea sediului;
b) dezbate şi aprobă rapoartele de activitate ale consiliului, bilanţul contabil al asociaţiei şi raportul comisiei de cenzori sau cenzorului şi se pronunţă asupra gestiunii organizaţiei;
c) dezbate şi aprobă strategia organizaţiei, programul de activitate al acesteia pentru următorii 4 ani, raportul conducerii asociaţiei, bilanţul contabil;
d) stabileşte, în funcţie de numărul de membri, componenţa organelor de conducere şi alege pentru o perioadă de 4 ani sau revocă, după caz, preşedintele, vicepreşedinţii, membrii consiliului asociaţiei şi cenzorii acesteia;
e) alege pentru o perioadă de 4 ani delegaţii la Congresul A.G.V.P.S. şi desemnează dintre aceştia candidaţii pentru organele de conducere ale A.G.V.P.S.;
f) decide asupra contestaţiilor formulate de membrii organizaţiei împotriva sancţiunilor disciplinare;
g) ratifică sau anulează, după caz, hotărârile consiliului asociaţiei;
h) hotărăşte fuziunea cu alte asociaţii, cu votul a cel puţin 2/3 din nr. delegaţilor sau membrilor, după caz, care compun adunarea generală - cu privire la dizolvarea organizaţiei şi destinaţia patrimoniului, cu votul a cel puţin 2/3 din numărul delegaţilor prezenţi;
i) hotărăşte comasarea cu alte asociaţii afiliate şi cu privire la desprinderea unor grupe, potrivit Ordonanţei Guvernului nr.26/2000, cu modificările şi completările ulterioare;
j) hotărăşte dizolvarea asociaţiei cu votul a cel puţin 2/3 din nr. delegaţilor sau membrilor, după caz, care compun adunarea generală; divizarea se face prin împărţirea întregului patrimoniu al asociaţiei care îşi încetează existenţa, între două sau mai multe asociaţii care iau astfel fiinţă;
k) propune Congresului A.G.V.P.S. acordarea titlului de ,,Membru de onoare al A.G.V.P.S.”
pentru membrii de onoare ai A.J.V.P.S. Botoşani, care îndeplinesc criteriile stabilite în acest sens;

Art. 16. - (1) Consiliul organizaţiei conduce activitatea în intervalul dintre două adunări generale.
(2) Consiliul organizaţiei este compus din presedinte, vicepresedinti, director si cate un reprezentant al fiecarei grupe de vanatoare ales de adunarea generala a grupei

Art. 17. (1) Consiliul asociaţiei se întruneşte o dată la 3 luni sau ori de câte ori este necesar, la convocarea preşedintelui, directorului sau a majorităţii membrilor acestuia.
(2) În mod excepţional şi numai convingător motivat, preşedintele sau directorul poate solicita votul prin corespondenţă.

Art. 18. - Consiliul asociaţiei are următoarele atribuţii:
a) convoacă adunarea generală a asociaţiei şi urmăreşte îndeplinirea hotărârilor adunărilor generale ale acesteia;
b) analizează şi aprobă informările preşedintelui sau ale directorului, ia act de constatările cenzorilor şi stabileşte măsurile ce se impun;
c) analizează şi aprobă proiectul programului de activitate şi proiectul bugetului de venituri şi cheltuieli, statul de funcţii şi grila de salarizare, organigrama, procentele din cota de recoltă pentru vânătoarea cu străinii şi tarifele pentru serviciile efectuate pentru străini;
d) stabileşte nivelul cotizaţiilor anuale de vânătoare şi de pescuit sportiv, nivelul cotizaţiilor suplimentare şi nivelul contribuţiei grupelor autogestionare, şi creşterile sau reducerile de cotizaţii în funcţie de data achitării acestora;
e) hotărăşte angajarea directorului asociaţiei, când postul a devenit vacant, precum şi desfacerea contractului individual de muncă al acestuia, potrivit criteriilor adoptate în acest sens; stabileşte nivelul salarizării acestuia, precum şi premierea ori sancţionarea acestuia, după caz;
f) coordonează activitatea grupelor, hotărăşte cu privire la dizolvarea acestora, la repartizarea vânătorilor, ţinând cont, în măsura posibilului, de opţiunea acestora şi acordul grupei care îi primeşte, confirmă sau infirmă componenţa organelor de conducere a grupelor;
g) aprobă propunerile de înfiinţare a unor unităţi economice cu caracter accesoriu în vederea realizării scopului organizaţiei;
h) organizează pregătirea şi promovarea candidaţilor pentru dobândirea calităţii de membri vânători şi pescari sportivi şi hotărăşte cu privire la sancţionarea membrilor;
i) aprobă regulamentul de organizare şi funcţionare, regulamentul de organizare internă, contractul colectiv de muncă şi regulamentele de organizare şi funcţionare ale comisiilor de sprijin;
j) aprobă programul activităţilor competiţionale şi stabileşte corpul propriu de arbitri;
k) hotărăşte cu privire la eventuale schimburi de experienţă cu organizaţii similare din ţară şi, cu informarea Consiliului A.G.V.P.S., cu cele din străinătate;
l) aprobă înstrăinarea, casarea sau scoaterea din uz a mijloacelor fixe şi respectiv, scoaterea din uz a obiectelor de inventar, cu avizul comisiei de cenzori sau, după caz, a cenzorului;
m) acordă medalii, diplome şi alte recompense în bani şi obiecte;
n) propune adunării generale acordarea titlului de membru de onoare pentru membrii A.J.V.P.S. Botoşani organizaţiei;
o) în mod excepţional şi numai convingător motivat, poate lua hotărâri ce ţin de competenţa adunării generale, pe care le supune ratificării acesteia la prima reuniune;
p) îndeplineşte orice alte atribuţii potrivit legii şi prezentului statut.

Art. 19. (1) Pe lângă consiliul asociaţiei pot funcţiona, după necesităţi, comisii cu caracter consultativ şi de sprijin, printre care:
a) comisia de pregătire a candidaţilor pentru dobândirea calităţii de membru al asociaţiei, precum şi de perfecţionare a cunoştinţelor membrilor;
b) comisia de vânătoare, tir vânătoresc şi chinologie vânătorească;
c) comisia de pescuit sportiv şi competiţii;
d) comisia juridică;
e) comisia economică;
f) comisia pentru promovarea imaginii asociaţiei.
(2) Comisiile vor fi organizate şi conduse de un preşedinte de comisie, nominalizat de consiliul asociaţiei.

Art. 20. - (1) Preşedintele asociaţiei poate fi ales, prin vot secret, dintre membrii cu o vechime mai mare de 10 ani şi are următoarele atribuţii:
a) conduce adunările generale şi consiliile A.J.V.P.S. Botoşani;
b) reprezintă asociaţia în relaţiile cu membrii acesteia şi cu alte persoane fizice şi juridice din ţară şi din străinătate;
c) încheie, modifică şi desface contractul de muncă al directorului, la propunerea consiliului asociaţiei şi cu notificarea Consiliului A.G.V.P.S.;
d) aprobă componenţa şi programul delegaţiilor de reprezentare, altele decât cele stabilite de consiliu şi adunarea generală;
e) dă delegare de competenţă vicepreşedinţilor şi directorului.
f) în mod excepţional şi numai convingător motivat, poate lua hotărâri ce ţin de competenţa Consiliului, pe care le supune ratificării acestuia la prima reuniune;

(2) Preşedintele asociaţiei nu poate îndeplini atribuţiile directorului asociaţiei, decât atunci când postul este vacant, pe perioadă limitată de până la trei luni, cu retribuţia corespunzătoare postului, conform hotărârii consiliului.

Art. 21. - Directorul asociaţiei are următoarele competenţe:
a) asigură ducerea la îndeplinire a hotărârilor legale ale adunării generale şi ale consiliului;
b) administrează patrimoniul asociaţiei şi angajează prin semnătura sa operaţiunile patrimoniale, cu aprobarea Consiliului;
c) încheie contracte de gestionare a fondurilor de vânătoare şi de pescuit sportiv şi răspunde de respectarea prevederilor contractuale;
d) elaborează proiectul programului de activitate şi proiectul bugetului de venituri şi cheltuieli, iar după aprobare răspunde de realizarea acestora;
e) reprezintă asociaţia în adunările generale ale agenţilor economici în care aceasta are calitatea de asociat sau acţionar;
f) întocmeşte organigrama, statul de funcţii, grila de salarizare, regulamentul de organizare şi de funcţionare şi regulamentul de organizare internă;
g) încheie, modifică şi desface contractele individuale de muncă, acordă premii şi sancţionează personalul asociaţiei, cu aprobarea Consilui;
h) organizează, împreună cu comisiile de sprijin, concursurile de pescuit sportiv, de tir vânătoresc şi de chinologie vânătorească;
i) organizează pregătirea candidaţilor pentru dobândirea calităţii de membru, eliberează acestora legitimaţia de candidat, răspunde de întocmirea dosarului în acest scop şi de eliberarea carnetelor de membru; semnează personal carnetele de membru la eliberarea acestora, la înscrierea sau la aplicarea de sancţiuni;
j) răspunde de eliberarea autorizaţiilor de vânătoare şi de recuperarea acestora;
k) răspunde de ţinerea evidenţelor tehnico-operative;
l) organizează activitatea de pază a fondurilor de vânătoare şi de pescuit, precum şi de combaterea braconajului cinegetic şi piscicol;
m) comunică semestrial la A.G.V.P.S. excluderile şi motivele excluderii de membri vânători şi pescari sportivi, rămase definitive, precum şi seriile carnetelor de membru retrase şi anulate;
n) dă delegare de competenţă personalului din subordine;
o) ia orice alte măsuri necesare pentru asigurarea bunei desfăşurări a activităţii, cu respectarea prevederilor legale, statutare şi a hotărârilor organelor de conducere ale A.J.V.P.S. Botoşani şi ale A.G.V.P.S.
p) încheie şi duce la îndeplinire contracte economice cu caracter accesoriu, cu avizul comisiei economice si juridice;

Art. 22. - (1) Activitatea economico-financiară a A.J.V.P.S. Botoşani se verifică de 3 cenzori aleşi de adunarea generală a acesteia.
(2) Cel puţin un membru al comisiei de cenzori trebuie să fie expert contabil.
(3) Funcţia de membru în comisia de cenzori este incompatibilă cu orice altă funcţie în cadrul consiliului, precum şi cu orice funcţie salarială în cadrul A.J.V.P.S. Botoşani.
(4) Cenzorii sunt remuneraţi cu o indemnizaţie fixă, stabilită anual de adunarea generală.
(5) Adunarea generală poate alege 1-3 cenzori supleanţi, neretribuiţi, pentru eventuala completare a locurilor vacante în Comisia de cenzori.

Art. 23. - (1) Membrii comisiei de cenzori verifică, pe baza evidenţelor contabile, întreaga activitate financiară a A.J.V.P.S. Botoşani
(2) Concluziile verificărilor efectuate sunt prezentate ca raport adunării generale a A.J.V.P.S. Botoşani şi ca informări consiliului, preşedintelui şi directorului.

Art. 24. - Atribuţiile şi răspunderile cenzorilor sunt prevăzute în actele normative în vigoare şi în regulamentul propriu de organizare şi funcţionare.

Art. 25. -Membrii A.J.V.P.S. Botosani se pot organiza, cu aprobarea adunarii generale a grupei, in filiale/cluburi ale vânătorilor şi/sau pescarilor sportivi
Art. 26. - Organele de conducere ale filialelor/cluburilor din cadrul AJ.V.P.S. Botosani sunt:
a) adunarea generală;
b) comitetul filialei/clubului.
Art. 27. - Adunarea generală a filialei/clubului este organul de conducere constituit din membrii comitetului filialei/clubului şi din delegaţii desemnaţi de adunările generale ale grupelor, se întruneşte anual în şedinţă ordinară şi ori de câte ori este necesar în şedinţe extraordinare, la convocarea comitetului sau a preşedintelui filialei/clubului, a directorului, preşedintelui sau consiliului A.J.V.P.S. Botosani.
Art. 28. - Atribuţiile adunării generale a filialei/clubului sunt:
a) dezbate şi aprobă raportul anual de activitate al comitetului filialei/clubului;
b) analizează şi aprobă programele anuale proprii de activitate;
c) propune bugetul anual al filialei/clubului;
d) alege pentru o perioadă de 5 ani preşedintele, vicepreşedinţii şi ceilalţi membri ai comitetului;
e) alege pentru o perioadă de 5 ani delegaţii la adunarea generală a asociaţiei şi desemnează candidaţii pentru consiliul organizaţiei şi pentru comisia de cenzori.
Art. 29. – (1) În intervalul dintre adunările generale, activitatea filialei/clubului este condusă de comitetul filialei/clubului, care este format din cate un reprezentant al fiecarei grupe componente, dintre care se aleg un preşedinte şi 1-2 vicepreşedinţi, după caz; secretarul filialei/clubului este membru de drept al comitetului.
(2) Şedinţele se ţin o dată la trei luni sau ori de câte ori este necesar, la convocarea preşedintelui sau secretarului filialei/clubului, precum şi a consiliului, preşedintelui ori directorului asociaţiei.
Art. 30. - Comitetul filialei/clubului are următoarele atribuţii:
a) asigură ducerea la îndeplinire a hotărârilor adunărilor generale şi ale organelor asociaţiei;
b) elaborează proiectele programului de activitate şi bugetului de venituri şi cheltuieli ale filialei/clubului;
c) coordonează activitatea grupelor de vânători şi a celor de pescari sportivi;
d) organizează concursurile de pescuit sportiv, de tir vânătoresc şi de chinologie vânătorească, faza pe filială/club;
e) urmăreşte însuşirea de către candidaţii la dobândirea calităţii de vânător a cunoştinţelor minime necesare;
f) propune acordarea de recompense în bani sau obiecte şi sancţionarea membrilor vânători şi pescari sportivi;
g) propune repartizarea fondurilor cinegetice şi a fondurilor de pescuit pe grupe de vânători şi, respectiv, de pescari sportivi.
f) aproba primirea de noi membri/grupe sau excluderea membrilor/grupelor care incalca Regulamentul intern.

Art. 31. – Organul de conducere al grupelor este adunarea generală a membrilor săi, care se convoacă de organizatorul acesteia, de preşedintele sau directorul asociaţiei, precum şi la cererea majorităţii membrilor, anual sau de câte ori este nevoie.

Art. 32. – Adunarea generală a grupei are următoarele atribuţii:
a) analizează şi propune programul grupei şi regulamentul intern de autogestiune, după caz;
b) alege organizatorul şi gospodarul grupei pentru o perioadă de 4 ani, alege delegaţii la adunarea generală a asociaţiei şi desemnează dintre aceştia candidaţii pentru consiliul asociaţiei; candidaţii trebuie să aibă o vechime ca membri mai mare de 5 ani;
c) urmăreşte efectuarea stagiaturii de către candidaţii repartizaţi şi eliberează recomandările necesare susţinerii examenului de vânător;
d) propune recompense şi sancţiuni pentru membrii săi;
e) hotărăşte funcţionarea ca grupă autogestionară cu plata contribuţiei stabilită de consiliu;
f) admite sau exclude din grupă noi membri, fie prin transfer, fie prin pregătirea de noi candidaţi la admitere, fie prin încălcarea prevederilor statutare sau de etică vânătorească, la excludere;
g) în cazul grupelor autogestionare hotărăşte asupra modului de distribuire a cotei de recoltă.

Art. 33. - Între adunările generale ale grupei, conducerea acesteia se asigură prin organizator şi gospodar; aceştia răspund de gestionarea, în conformitate cu prevederile legale şi contractuale, a fondurilor de vânătoare şi a fondurilor de pescuit sportiv, de promovarea şi educarea membrilor săi, de participarea acestora la activităţile asociaţiei, de combaterea braconajului etc.

CAPITOLUL IV
Patrimoniul A.J.V.P.S. Botoşani

Art. 34. - (1) A.J.V.P.S. Botoşani are patrimoniu propriu, privat, format din:
 bunuri imobile;
 bunuri mobile constând în mijloace fixe, altele decât bunurile imobile;
 obiecte de inventar şi mijloace circulante;
 orice drepturi şi obligaţii conform legii.
(2) Patrimoniul este element de bază al personalităţii juridice a A.J.V.P.S. Botoşani, iar bunurile acesteia sunt proprietate privată, indivizibilă.

Art. 35. - Bunurile şi mijloacele băneşti ale A.J.V.P.S. Botoşani se realizează din:
a) cotizaţii de înscriere, cotizaţii anuale şi cotizaţii suplimentare;
b) venituri din activităţi economice desfăşurate cu caracter accesoriu;
c) donaţii, subvenţii, sponsorizări etc.;
d) orice alte surse, în condiţiile legii.

Art. 36. - Cotizaţiile de înscriere ca membru vânător şi pescar sportiv se stabilesc anual de către consiliul asociaţiei; copiii până la vârsta de 14 ani sunt scutiţi de cotizaţia de înscriere, iar tinerii cu vârste cuprinse între 14 şi 18 ani, elevii şi studenţii de la cursurile de zi, fără plată, achită doar 50% din aceasta; cotizaţia de înscriere ca membru vânător include şi cotizaţia de înscriere ca membru pescar sportiv; pentru a deveni membri vânători, pescarii sportivi completează diferenţa de cotizaţie de înscriere până la nivelul stabilit pentru anul respectiv.

Art. 37. - Cota anuală de participare a A.J.V.P.S. Botoşani la bugetul de venituri şi cheltuieli al A.G.V.P.S., reprezintă echivalentul a 2,2% din valoarea cotizaţiilor de membru încasate de asociaţie 3 euro pentru fiecare vânător şi a 0,5 euro pentru fiecare pescar sportiv din evidenţă, se achită trimestrial corespunzător cotizaţiilor încasate, şi se regularizează anual, conform balanţei analitice la 31 decembrie anexa a bilanţul contabil anual dar nu mai târziu de data de 15 februarie a anului următor pentru toţi membrii în evidenţă.

Art. 38. - Bunurile A.J.V.P.S. Botoşani pot fi înstrăinate către terţi, cu plată sau casate, după caz, cu aprobarea prealabilă şi în condiţiile stabilite de adunarea generală.

Art. 39. - Oricare ar fi cauza pierderii calităţii de membru al A.J.V.P.S. Botoşani, foştii membri vânători sau pescari sportivi nu au dreptul să pretindă restituirea nici unei părţi din patrimoniul asociaţiei.

CAPITOLUL V
Dispoziţii finale

Art. 40. - (1) Adunările generale şi consiliile sunt statutar întrunite în prezenţa majorităţii simple a persoanelor delegate; dacă la prima convocare a adunărilor generale nu se poate realiza majoritatea simplă, a doua reuniune se va ţine în prezenţa delegaţilor interesaţi, după un interval de cel puţin 7 zile de la prima reuniune nestatutară, chiar dacă nu este întrunită majoritatea simplă; în acest din urmă caz, numărul delegaţilor în organele de reprezentare superioare se va stabili în funcţie de dublul numărului de participanţi la aceste reuniuni.
(2) Hotărârile se iau cu votul deschis al majorităţii celor prezenţi la reuniuni, dacă nu se hotărăşte altfel.
(3) La şedinţele organelor de conducere ale A.J.V.P.S. Botoşani pot participa, fără drept de vot, doar în limita locurilor libere, organizatorii de grupă ce nu fac parte din aceste organe, precum şi orice alt membru interesat, cu aprobarea acestor organe.
.

Art. 41. - (1) Toate funcţiile eligibile de la nivel de grupă până la nivelul A.J.V.P.S. Botoşani vor fi ocupate de membrii care îndeplinesc condiţiile statutare şi care, în ultimii 3 ani nu au fost sancţionaţi de asociaţie şi şi-au depus candidatura pentru aceste funcţii.
(2) Prin excepţie de la prevederile art. 36 alin. (2), alegerile pentru preşedinte, vicepreşedinţi şi membrii consiliului asociaţiei se vor desfăşura cu vot secret, în cazul existenţei mai multor candidaturi pe aceeaşi funcţie, declarându-se aleşi, în ordine, candidaţii cu numărul cel mai mare de voturi.

Art. 42. - (1) Locurile devenite vacante în consiliu se completează dintre delegaţii la adunărea generală, cu respectarea principiului reprezentativităţii, la propunerea celor pe care îi reprezintă.
(2) În cazurile în care funcţia de preşedinte devine vacantă din orice motive, atribuţiile preşedintelui vor fi preluate temporar de unul dintre vicepreşedinţi, desemnat în mod operativ de consiliul asociaţiei, până la prima adunare generală a asociaţiei.

Art. 43. - (1) Membrii consiliilor care lipsesc nemotivat de la mai mult de două reuniuni consecutive sau de la mai mult de trei în decursul unui an calendaristic se consideră demisionaţi şi vor fi înlocuiţi, potrivit prevederilor art. 38.
(2) Pierderea calităţii de membru atrage şi înlocuirea necondiţionată din funcţie.

Art. 44. Delegatul/membrul component al organului de conducere al asociaţiei care într-o anumită problemă supusă hotărârii acestor organe este interesat personal sau prin soţul său, ascendenţii sau descendenţii săi, rudele în linie colaterală sau afinii săi până la gradul al IV-lea inclusiv, nu vor putea lua parte nici la deliberări şi nici la vot; delegatul/membrul care încalcă aceste dispoziţii este răspunzător de daunele cauzate asociaţiei, dacă fără votul său nu s-ar fi putut obţine majoritatea cerută.

Art. 45. - A.J.V.P.S. Botoşani îşi pierde personalitatea juridică în următoarele cazuri:
a) prin hotărâre a adunării generale;
b) când scopul organizaţiei nu mai poate fi realizat;
c) când asociaţia urmăreşte un alt scop decât cel pentru care s-a constituit;
c) din cauză de insolvabilitate;
d) când numărul membrilor scade sub limita prevăzută de lege;
e) când scopul ori acţiunea organizaţiei a devenit ilicită sau contrară ordinii publice;
f) când hotărârile adunării generale sunt luate cu încălcarea propriului statut sau a legii.
g) când scopul se urmăreşte prin mijloace ilicite, contrare ordinii publice.

Art. 46. - Oricare ar fi cauza dizolvării A.J.V.P.S. Botoşani, lichidarea patrimoniului acesteia se va face conform legii.

Art. 47. - Consiliul A.J.V.P.S. Botoşani va proceda şi va hotărî în timp util adaptarea corespunzătoare a prevederilor prezentului statut care devin contrare actelor normative în vigoare, prin modificarea corespunzătoare a textelor, solicitând instanţei de judecată înscrierea menţiunilor necesare; hotărârile vor fi supuse spre ratificare la prima adunare generală a A.J.V.P.S. Botoşani.

Art. 48. - Prezentul statut a fost adoptat, de către Adunarea generală a A.J.V.P.S. Botoşani, astăzi 27.06.2012 şi intră în vigoare după înscrierea modificărilor în registrul special aflat la Grefa Judecătoriei Botoşani.

Preşedinte, Director,

Catana Neculai Ing. Dabija Vasile

Întocmit,

Poate n-am fost eu atent si n-am observat unde se mentioneaza ca taxa , cotizatia este calendaristica valabila .