avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1063 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DESPAGUBIRI PENTRU PRIZONIERII DE RAZBOI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DESPAGUBIRI PENTRU PRIZONIERII DE RAZBOI

Tatal soacrei mele a fost prizonier de razboi in URSS in perioada 23 aug. 1944 - 17 aug. 1948. Dupa citirea raspunsurilor d-voastra am facut o actiune judecatoreasca la Tribunalul Bihor conform Legii 221/2009 pentru obtinerea de compensatii morale pentru perioada prizonieratului. Actiunea ne-a fost respinsa, impreuna cu inca alte 10 actiuni judecate in aceiasi zi, pe aceiasi tema, pe motivul ca nu constituie obiectul Legii 221/ 2009.
Asa este?....sau daca NU ce trebuie sa invoc pentru contestatie la Curtea de Apel
Documentele depuse au fost complete.

Asteptam cu nerabdare sfatul dumneavoastra
cu stima
Cel mai recent răspuns: mariahagioglu , utilizator 22:06, 6 Decembrie 2022
Intrebarea d-voastra are vechime,a aparut legea 130/2020,completare si actualizare a legii 118/1990. Iar dosarul se depune la AJPIS Bihor,impreuna cu documentele de stare civila si cu livretul militar,completat cu perioada prizonieratului.In maxim o luna veti primi raspuns de la AJEPIS,ulterior,decizia de la Casa de Pensii,cu suma .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prizonier urss beneficii materiale marianabr marianabr Bunicul meu a fost prizonier in URSS in perioada noi. 1944 - mai 1947. El a decedat in 2006, fiica , respactiv nepoata, poate beneficia de despagubiri? Daca ... (vezi toată discuția)
Legea 221/2009 Aurelian Gherasim Aurelian Gherasim Prizonierii de razboi URSS in perioada 1944 -1948, daca beneficiaza de legea 221/2009. Va multumesc anticipat de raspuns. (vezi toată discuția)
Legea 221/2009 si pentru prozonierii de razboi ? allexandru83 allexandru83 Buna ziua, Prevederile legii 221/2009 statueaza ca [i]\"Prezenta lege se aplică şi persoanelor [b]cărora le-au fost recunoscute drepturile prevăzute de ... (vezi toată discuția)