Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DESPAGUBIRI PENTRU PRIZONIERII DE RAZBOI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DESPAGUBIRI PENTRU PRIZONIERII DE RAZBOI

Tatal soacrei mele a fost prizonier de razboi in URSS in perioada 23 aug. 1944 - 17 aug. 1948. Dupa citirea raspunsurilor d-voastra am facut o actiune judecatoreasca la Tribunalul Bihor conform Legii 221/2009 pentru obtinerea de compensatii morale pentru perioada prizonieratului. Actiunea ne-a fost respinsa, impreuna cu inca alte 10 actiuni judecate in aceiasi zi, pe aceiasi tema, pe motivul ca nu constituie obiectul Legii 221/ 2009.
Asa este?....sau daca NU ce trebuie sa invoc pentru contestatie la Curtea de Apel
Documentele depuse au fost complete.

Asteptam cu nerabdare sfatul dumneavoastra
cu stima
Intrebarea d-voastra are vechime,a aparut legea 130/2020,completare si actualizare a legii 118/1990. Iar dosarul se depune la AJPIS Bihor,impreuna cu documentele de stare civila si cu livretul militar,completat cu perioada prizonieratului.In maxim o luna veti primi raspuns de la AJEPIS,ulterior,decizia de la Casa de Pensii,cu suma .