avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prizonier URSS beneficii materiale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prizonier URSS beneficii materiale

Bunicul meu a fost prizonier in URSS in perioada noi. 1944 - mai 1947. El a decedat in 2006, fiica , respactiv nepoata, poate beneficia de despagubiri?
Daca da care sunt pasii de urmat?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: mariahagioglu , utilizator 22:11, 6 Decembrie 2022
Din pacate nu poate beneficia. Despagubirile se acorda doar pentru cei care au fost inchisi dupa 1948. Avand in vedere perioada presupun ca a fost prizionier de razboi.
Multumesc pentru raspuns.
As vrea sa spun ca unele persoane, urmasi ai prizonierilor, au intentat proces in baza legii 221 din 2009. Aceasta in judetul Mures.
Ultima modificare: Luni, 20 Februarie 2012
marianabr, utilizator
Si au castigat? Ma tem ca nu

Legea spune asa:
1) Constituie condamnare cu caracter politic orice condamnare dispusa printr-o hotarare judecatoreasca definitiva, pronuntata in perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989, pentru fapte savarsite inainte de data de 6 martie 1945 sau dupa aceasta data si care au avut drept scop impotrivirea fata de regimul totalitar instaurat in data de 6 martie 1945.
Ultima modificare: Luni, 20 Februarie 2012
Alexandru Munteanu, Avocat
Nu stiu daca au castigat sau nu.
Stiu ca foarte multa lume depune cereri.
Un avocat din Mures a pregatit asemenea dosare.
Eram tentata sa pregatesc si eu, dar daca imi spuneti ca doar cei ce au fost condamnati politic, atunci nu o sa mai pregatesc.
Ultima modificare: Luni, 20 Februarie 2012
marianabr, utilizator
A aparut legea 130/2020,completare a legii 118/1990,urmasii(copiii) prizonierilor de razboi,primesc indemnizatii,in cuantum de 350 lei/an de prizonierat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despagubiri pentru prizonierii de razboi cel_duma cel_duma Tatal soacrei mele a fost prizonier de razboi in URSS in perioada 23 aug. 1944 - 17 aug. 1948. Dupa citirea raspunsurilor d-voastra am facut o actiune ... (vezi toată discuția)
Legea 221/2009 si pentru prozonierii de razboi ? allexandru83 allexandru83 Buna ziua, Prevederile legii 221/2009 statueaza ca [i]\"Prezenta lege se aplică şi persoanelor [b]cărora le-au fost recunoscute drepturile prevăzute de ... (vezi toată discuția)
Beneficiar lege 221/2009 mariaistrati mariaistrati Tatal meu a fost prizonier de razboi in U.R.S.S. incepand cu 23 august 1944. In 2001 a decedat, dar mama continua sa beneficieze de prevederile Decretului- ... (vezi toată discuția)