Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prescriptie drept de a cere executare silita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prescriptie drept de a cere executare silita

Buna ziua,
O intrebare referitoare la prescrierea dreptului de a cere executarea silita:
In cazul unui proces cu judecata pe fond si recurs de cand incepe sa curga termenul de prescriptiei a hotararii judecatoresti - de la pronuntarea pe fond sau dupa pronuntarea din recurs.
Cu multumiri.
de la pronuntarea in recurs.dar problema este mai nuantata in ce privesc reglementarile in drept comercial.
termenul de prescriptie este de 3 ani de la comunicarea hotararii(sau in unele cazuri de la pronuntare)
Cand hotararea judecatoreasca ramane irevocabila si partea interesata o va investi cu formula executorie si va solicita executorului judecatoresc sa puna in executare acea hotarare. Din momentul cand instanta de executare incuviinteaza executarea silita si executorul judecatoresc trece la executure se prezuma inceperea termenului de prescriptie.
Va multumesc pentru lamuririle Dvs., Hotararea a fost investita cu formula executorie dupa hotararea data in prima instanta, tot dupa recurs se socoteste termenul de prescriptie ?