Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale sediu social al firmei in apartamentul surorii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

sediu social al firmei in apartamentul surorii

Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti ce tip de contract (inchiriere, comodat, etc) este necesar a se incheia intre mine si sora mea, pentru a infiinta un SRL care sa aiba sediul social in apartamentul surorii mele.
Multumesc anticipat
oricare din cele 2 mentionate de dvs.
Margareta Stanciu a scris:

oricare din cele 2 mentionate de dvs.

Multumesc pentru raspuns, insa, pentru contractul de inchiriere proprietarul ar trebui sa plateasca si impozitele aferente acestui venit...insa la comodat este aceeasi situatie? Ideea este ca eu caut o varianta care sa includa cheltuieli mult mai mici pentru proprietar.
Tin sa mentionez ca sediul social va fi doar cu numele, pentru ca nu va fi utilizat in activitatea firmei, doar ca, la momentul de fata, acest spatiu este singura varianta pentru infiintarea firmei.