Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Art. 16 din Legea nr. 285/2010
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Art. 16 din Legea nr. 285/2010

Art. 16. - (1) Majorarea totala a salariului brut, soldei brute lunare/salariului lunar brut, a indemnizatiei lunare brute nu poate fi mai mare de 15% fata de nivelul acordat personalului platit din fonduri publice pentru luna octombrie 2010, in masura in care personalul isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii.
Acest articol este o plafonare a salariului brut in luna ianuarie fata de octombrie 2011 , avand in vedere suma incasata ca stimulent in octombrie si prevederile art. 14 din Legea 285/2010 ?
Stimulentul face parte din salariul de baza de la 01.01.2011 si, oricum, era inclus in salariul brut la data de 01.10.2010. Cu atat mai mult cu cat media stimulentelor de la nivelul lunii octombrie se include in salariu nemajorata.
va dau un exemplu
salariul brut :900lei in octombrie 2010
stimulentul incasat in octombrie 2010: 200lei
brut realizat in oct.2010 : 1100lei
ianuarie 2011 salariul 1035(aplicat 15% la 900lei)
media stimulente 800lei
salariul brut total 1835

aplicand prevederile art 16 legea 285/2010 rezulta: 1100 X 15%= 1265 lei plafon maxim.
si acum intrebarea : ce salariu va primi persoana respectiva 1835 sau 1265 conf art 16?
am primit raspuns de la min. muncii la calculul de mai sus care zice asa:

,,majorarea cu 15% se aplica cuanrtumului brut al salariilor de baza, precum si cuantumurilor sporurilor asa cum au fost acordate in luna octombrie 2010.
dupa aplicarea majorarii cu 15% se verifica conf art. 16 alin 1din Legea 285/2010 ca majorarea totala a salariului brut sa nu fie mai mare de 15% fata de nivelul acordat pentru luna octombrie. Dupa verificare in salariile de baza se adauga media stimulentelor''

acum ma intreb cum sa iasa mai mult de 15 % la verificare cand eu am aplicat procentul de 15%.
mai mult in raspunsul primit nu face nici o referire la modul de calcul

Nu are cum sa dea mai mult de 15% daca eu am aplicat procentul de 15%.