avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Art. 14 din Legea nr. 285/2010 - stimulente incluse in ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Art. 14 din Legea nr. 285/2010 - stimulente incluse in salariu

cf.art.14 din L285/2010,in salariile de baza, incepand cu 01.01.2011 se introduce nivelul mediu al stimulentelor din luna octombrie. daca aceste stimulente nu au fost luate efectiv si doar a fost constituit fondul se pot introduce in salariul din 2011
Cel mai recent răspuns: s.tanase , utilizator 16:07, 15 Martie 2011
Nu.
nu au fost luate efectiv in luna octombrie, atunci s-a constituit doar fondul, ele au fost luate in luna decembrie 2010. in acest caz se pot introduce in salariu in anul 2011?
Nu, pentru ca legea 285/2010 spune clar ca se introduc in salariu doar celor care le-au incasat in luna octombrie 2010:
Art. 14
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, pentru personalul din cadrul autoritatilor si institutiilor publice care beneficiaza de drepturi banesti acordate din fondurile constituite in temeiul Ordonantei Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, si al Ordonantei Guvernului nr. 29/2004 pentru reglementarea unor masuri financiare, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 116/2004, cu modificarile si completarile ulterioare, salariile de baza, prevazute la art. 1 alin. (1), se calculeaza prin includerea in acestea a nivelului mediu a acestor drepturi banesti aferente lunii octombrie 2010, pentru fiecare functie publica, pe categorii, clase si grade profesionale, respectiv pentru fiecare functie contractuala, in functie de nivelul studiilor, pe grade sau trepte profesionale.
pai chiar ai bolduit -cele aferente lunii octombrie - nu cele aferente si efectiv incasate in luna octombrie pentru ca tehnic nici nu ai fi avut cum.
Pai daca nu le-ai luat in octombrie, cum faci calculul??? Eu inteleg ca stimulentele aferente lunii octombrie=stimulentele incasate in aceasta luna, altfel, unde-i logica? Doar ca a existat constituit fondul, fara a fi determinate si acordate stimulentele individuale, cum se face socoteala?
Eu am facut media per functie din stimulentele acordate in octombrie si le-am inclus, dar dau in alta belea: brutul cu stimulente cu tot depaseste cu 15% brutul din octombrie 2010 si nu ma mai incadrez in art. 16 din legea 285/2010#-o

Alte discuții în legătură

Stimulente octombrie 2010 aleko27 aleko27 In luna octombrie 2010 am beneficiat de stimulente conform prevederilor art. 227 din OG. nr. 92/2003 (primarie oras). Fondul de stimulente s-a constituit la ... (vezi toată discuția)
Functionar public si probleme de salarizare anin 312 anin 312 Buna ziua Va rog frumos sa ma lamuriti cu o problema. Sunt functionar public intr-o primarie .In 2010 am obtinut cu greu acordarea de stimulente conform ... (vezi toată discuția)
Legea nr. 285/2010 privind salarizarea in anul 2011 a personalului platit din fonduri publice MARIAN MOCANU MARIAN MOCANU As avea o intrebare, vis-a-vis de aplicarea acestei legi in primarii. Daca in luna octombrie 2010, functionarii publici au beneficiat de stimulente in ... (vezi toată discuția)