Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Legea nr. 285/2010 privind salarizarea in anul 2011 a ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Legea nr. 285/2010 privind salarizarea in anul 2011 a personalului platit din fonduri publice

As avea o intrebare, vis-a-vis de aplicarea acestei legi in primarii.
Daca in luna octombrie 2010, functionarii publici au beneficiat de stimulente in conformitate cu prevederile OG 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, fiecare primind o anumita suma conform incadrarii si a criteriilor de performanta, in luna ianuarie 2011, fix acea suma va fi introdusa in salariul vechi si va rezulta un alt cuantum salarial ce va fi valabil pentru toate lunile viitoare?
Daca un functionar public ce indeplinea conditiile de acordare a stimulentelor se gasea in concediu de crestere a copilului in luna octombrie 2010 si in ianuarie 2011 a revenit la serviciu, beneficiaza si el de aceasta prevedere?
Multumesc.
Cine a avut bafta sa primeasca stimulente salariale in octombrie, conform OG 92/2003, o sa le aiba incluse in salariul de baza pana s-o gandi Guvernul sa schimbe si asta...Cine nu, o sa-si blesteme soarta nedreapta. O persoana aflata in CIC nu putea primi stimulente, chiar daca, teoretic, indeplinea conditiile, deci nu are ce sa-i fie inclus in salariu.
la functii similare, salarii similare cf art. 2 din L285/2010
Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, pentru personalul din cadrul autoritatilor si institutiilor publice care beneficiaza de drepturi banesti acordate din fondurile constituite in temeiul Ordonantei Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile
ulterioare, si al Ordonantei Guvernului nr. 29/2004 pentru reglementarea unor masuri financiare, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 116/2004, cu modificarile si completarile ulterioare, salariile de baza, prevazute la art. 1 alin. (1), se calculeaza prin includerea in acestea a nivelului mediu a acestor drepturi banesti aferente lunii octombrie 2010, pentru fiecare functie publica, pe categorii, clase si grade profesionale, respectiv pentru fiecare functie contractuala, in functie de nivelul studiilor, pe grade sau trepte profesionale

Valoarea medie prevazuta se calculeaza pentru functiile identice, echivalente sau asimilate din punctul de vedere al salarizarii, distinct pe fiecare ordonator principal de credite, respectiv pe ordonator secundar de credite si cumulat pentru ordonatorii tertiari de credite din subordinea fiecarui ordonator principal sau, dupa caz, secundar de credite