Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bonuri de masa si salariu net
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bonuri de masa si salariu net

Bua ziua.
Salariul brut este de 1200 ron. Bani in mana iau 600 ron si 20-21 bonuri de masa de 8,72 ron.
e corect sa imi dea bonuri in loc de bani?si din cate calcule am facut, din 1200 brut ar trebui sa iau 878 in mana( cu sau fara bonuri).
nu stie nimeni sa raspunda?
nu e corect sa dea echivalent bani in bonuri
ce fel de contract aveti?
cu norma intreaga , colaborare?

contract norma intreaga, de 2 ani si ceva
as dori sa imi spueti si un articol de lege sau ceva pe care sa ma bazezin discutia cu firma.
Daca aveti 1200 lei salariul de incadrare trebuie sa primiti pe statul de plata la rest cuvenit suma de 878 lei. Daca aveti si tichete de masa acelea trebuie trecute ca valoare in statul de plata si impozitate. Deci dvs. trebuie in acest caz sa primiti restul de plata plus tichetele de masa aferente fiecarei zi lucratoare. Nu este permis ca diferenta de la 600 lei la 878 lei sa va dea tichete de masa. Ticetele de masa nu se dau in compensarea banilor. Rezolvarea amiabila este cea de dorit, altfel apelati la Inspectoratul Teritorial de Munca al judetului unde socitatea isi desfasoara activitatea.
multumesc