avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CAS concedii medicale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CAS concedii medicale

Puteti sa-mi spuneti cum se va calcula contributia pentru pensie in 2011 atat angajat cat si angajator, pentru concedii medicale,avand in vedere plafonarea si procentul de 35%?

Daca un salariat are intr-o luna cu 21 zile lucratoare 10 zile de concediu medical,cat CAS datoreaza salariatul si angajatorul ptr.cele 10 zile de conc.medical?
Cel mai recent răspuns: ContSters190226 , utilizator 08:47, 11 Martie 2011
Buna seara

cas angajator pentru 10 zile medical - 70 lei
cas salariat la 10 zile de medical - 35 lei
fond risc - 319 * procentul d-stra la fon risc dupa cod caen

Multumesc frumos.Dar lamuriti-ma , la fond de risc, ce reprezinta suma de 319 ?
Ce s-a modificat in ce priveste fondul de risc ?
Scuze ptr.insistenta.
La fond risc pentru medicale se retine la mimim pe economie

670/21= 31.90 *10 zile de medical = 319
camicami a scris:

Multumesc frumos.Dar lamuriti-ma , la fond de risc, ce reprezinta suma de 319 ?
Ce s-a modificat in ce priveste fondul de risc ?
Scuze ptr.insistenta.


319 lei reprezinta baza la care se aplica procentul de risc, nu suma pe care o platiti.
Am inteles,multumesc frumos.

Alte discuții în legătură

Calcul contributie pensii aferenta concediului de sarcina si lauzie mutulescul mutulescul Buna ziua, Va rog mult daca ma poate ajuta cineva cu formula de calcul a cas (pensii) pentru un concediu de sarcina si lauzie. Va multumesc (vezi toată discuția)
Calcul retineri concedii medicale Diana Ionela Timoscov Diana Ionela Timoscov Am o persoana care a intrat pe 01.02.2011 in concediu de sarcina si lauzie. Ce retineri ii calculez si care este baza la care aplic aceste retineri? (vezi toată discuția)
Calcul cas in d112 dupa cm zolysoftsolutions zolysoftsolutions Buna tuturor, Baza de calcul pentru contributia CAS dupa CM pentru sarcina si lauzie constituie salarul minim pe economie...sau gresesc? Formularul ... (vezi toată discuția)