Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CAS concedii medicale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CAS concedii medicale

Puteti sa-mi spuneti cum se va calcula contributia pentru pensie in 2011 atat angajat cat si angajator, pentru concedii medicale,avand in vedere plafonarea si procentul de 35%?

Daca un salariat are intr-o luna cu 21 zile lucratoare 10 zile de concediu medical,cat CAS datoreaza salariatul si angajatorul ptr.cele 10 zile de conc.medical?
Buna seara

cas angajator pentru 10 zile medical - 70 lei
cas salariat la 10 zile de medical - 35 lei
fond risc - 319 * procentul d-stra la fon risc dupa cod caen

Multumesc frumos.Dar lamuriti-ma , la fond de risc, ce reprezinta suma de 319 ?
Ce s-a modificat in ce priveste fondul de risc ?
Scuze ptr.insistenta.
La fond risc pentru medicale se retine la mimim pe economie

670/21= 31.90 *10 zile de medical = 319
camicami a scris:

Multumesc frumos.Dar lamuriti-ma , la fond de risc, ce reprezinta suma de 319 ?
Ce s-a modificat in ce priveste fondul de risc ?
Scuze ptr.insistenta.

319 lei reprezinta baza la care se aplica procentul de risc, nu suma pe care o platiti.
Am inteles,multumesc frumos.