Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare despre mostenire (si posibilitatea de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare despre mostenire (si posibilitatea de vanzare )

Buna seara,

Parintii mei detineau in comun o proprietare, pt care, dupa moartea tatalui s-a facut succesiune.
Mie si fratelui meu ne-a revenit cate 1/8 iar mama a ramas cu restul.
As vrea sa stiu daca pot schimba partea aceasta de proprietate cu alt imobil ( de exemplu o garsoniera cf. 2 , 3 ). Trebuie sa am acordul fratelui si mamei?
O pot obliga pe mama sa vanda , in conditiile in care suma obtinuta ar fi impartita conform raportului mostenit de 1/8. Adica sa pot lua a opta parte in banii reultati in urma vanzarii. Sau exista posibilitatea ca mama ( si /sau fratele) sa imi preia partea de proprietate conform unei sume ( stabilite de catre cine? ) Sau , din contra, atat timp cat mama traieste , nu pot face ...mare lucru.
Va rog f. mult sa ma ajutati pt. ca am destule nelamuriri cu privire la aceasta situatie.
Sper ca nu am deranjat.
Multumec anticipat.
1/8?
Daca proprietatea era a a tatalui impreuna cu mama, atunci mama trebuia sa mosteneasca un sfert din jumatatea sotului + jumatatea ei = 5/8 si voi cei doi frati sa aveti impreuna restul de 3/8.
In fine... (probabil s-au stabilit alte cote de contributie a sotilor la dobandirea bunului comun si nu 50-50%)

Puteti vinde cota parte (cota parte pote fi vanduta fara acordul celorlalti, dar nu se prea inghesuie cumparatori) sau puteti promova o actiune de iesire din indiviziune in urma careia sa fie atribuita proprietatea unuia dintre mostenitori cu obligarea lui la plata sultei catrei ceilalti.
romascanu, moderator
Vali2 a scris:

Buna seara,

Parintii mei detineau in comun o proprietare, pt care, dupa moartea tatalui s-a facut succesiune.
Mie si fratelui meu ne-a revenit cate 1/8 iar mama a ramas cu restul.
As vrea sa stiu daca pot schimba partea aceasta de proprietate cu alt imobil ( de exemplu o garsoniera cf. 2 , 3 ). Trebuie sa am acordul fratelui si mamei?
O pot obliga pe mama sa vanda , in conditiile in care suma obtinuta ar fi impartita conform raportului mostenit de 1/8. Adica sa pot lua a opta parte in banii reultati in urma vanzarii. Sau exista posibilitatea ca mama ( si /sau fratele) sa imi preia partea de proprietate conform unei sume ( stabilite de catre cine? ) Sau , din contra, atat timp cat mama traieste , nu pot face ...mare lucru.
Va rog f. mult sa ma ajutati pt. ca am destule nelamuriri cu privire la aceasta situatie.
Sper ca nu am deranjat.
Multumec anticipat.

Prin instanta de judecata unul dintre mostenitori, de pilda, cel care are cota cea mai mare, va dobandi proprietatea exclusiva asupra imobilului iar ceilalti vor primi sulta ( bani) ca despagubire.
Veti primi suma de bani corespunzatoare cotei pe care o detineti.
Apoi daca nu va da banii de bunavoie puteti proceda la executarea silita in baza hotararii instantei.

avocat Claudiu Lascoschi
Nu puteţi face schimb de locuinţă pentru că nu aveţi un drept de proprietate exclusivă asupra bunului imobil ci o cotă-parte din acesta.
Puteţi vinde cota-parte (ideal) dar practic nu o cumpără nimeni, pentru că această cotă-parte pe care o aveţi în proprietate este neidentificată, astfel că dacă în cazul unei case, în baza unei ieşiri din indiviziune imobilul poate fi partajat comod în natură, astfel încât fiecare coproprietar să obţină în natură parte din imobil, fără a deranja ceilalţi coproprietari, pentru că regula în caz de ieşire din indiviziune este lotizarea şi împărţirea bunului în natură.
Astfel, se va solicita ieşirea din indiviziune în instanţă şi se va efectua un raport de expertiză care va stabili dacă bunul este comod partajabil în natură.
Dacă expertul va stabili că bunul este partajabil în natură, va forma 3 loturi conform cotei-părţi, iar dacă acest lucru nu este posibil ca atare, coproprietarul care va obţine o parte de imobil mai mare decât cea care i s-ar fi cuvenit va fi obligat la plata sultei către celălalt/ceilalţi coproprietari.
Dacă expertul va stabili că bunul nu este partajabil în natură, va propune - în funcţie şi de cererile părţilor - atribuirea bunului unui coindivizar, de obicei se atribuie celui care are cota-parte cea mai mare... cu obligarea acestuia la plata sultei către ceilalţi. Dacă nici unul dintre coindivizari nu doreşte bunul, acesta se va vinde la licitaţie şi banii rezultaţi vor fi împărţiţi între coindivizari, conform cotelor ce le revin.;)
Tocmai am verificat contractul si este intraevar 1/8.
Stiu ca au cumparat upa casatorie locuinta si aveau fiecare 50%.
Va multumesc pt raspuns.

romascanu a scris:

1/8?
Daca proprietatea era a a tatalui impreuna cu mama, atunci mama trebuia sa mosteneasca un sfert din jumatatea sotului + jumatatea ei = 5/8 si voi cei doi frati sa aveti impreuna restul de 3/8.
In fine... (probabil s-au stabilit alte cote de contributie a sotilor la dobandirea bunului comun si nu 50-50%)

Puteti vinde cota parte (cota parte pote fi vanduta fara acordul celorlalti, dar nu se prea inghesuie cumparatori) sau puteti promova o actiune de iesire din indiviziune in urma careia sa fie atribuita proprietatea unuia dintre mostenitori cu obligarea lui la plata sultei catrei ceilalti.
cora2006 a scris:

Nu puteţi face schimb de locuinţă pentru că nu aveţi un drept de proprietate exclusivă asupra bunului imobil ci o cotă-parte din acesta.
Puteţi vinde cota-parte (ideal) dar practic nu o cumpără nimeni,

Va multumesc pt raspuns.Imi pare rau ca din restul raspunsului nu am inteles prea mult dar cred ca am retinut esenta.

Pacat ca nu tot ce este ideal poate deveni si practic. Poate tocmai in asta consta esenta lucrurilor ideale...