Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract inchiriere apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract inchiriere apartament

Buna ziua.As dori sa stiu ce valabilitate are un contract de inchiriere de apartament incheiat intre doua persoane fizice?Am gasit model de inchiriere, insa as dori sa stiu daca este valabil fara legalizarea unui notar?Ma intereseaza cata siguranta imi ofera un contract civil intre doua persoane fizice in caz de nerespectare fara o legalizare.va multumesc
Ca sa evitati eventuale probleme,incheiati contract autentificat la notar
Am sunat ieri la un cabinet de notar si am intrebat.Mi s-a spus, ca aceste contracte de inchiriere sunt conventii civile care sunt valabile si fara o legalizare a lor.Au zis ca faptul ca o legalizez la ei nu ofera nimic mai mult, si ca este valabil si asa incheiat intre cele doua parti.