Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... contract de inchiriere sau contract de comodat
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

contract de inchiriere sau contract de comodat

Buna ziua! Am si eu o intrebare.
Ce se recomanda a se incheia pentru stabilirea sediului social al unei asociatii (ONG): contract de inchiriere sau contract de comodat?
Va multumesc!
Contractul de comodat este mai simplu, pentru ca nu implica nici un flux financiar si consta doar o coala A4 cu un model de pe net.
Depinde cine este comodantul: persoana fizica sau juridica.
Daca este persoana fizica, trebuie legalizat la notar, daca este persoana juridica, este suficienta semnatura administratorului si stampila.
Cerinta de legalizare este valabila numai pentru ONG-uri?
Nu conteaza cine este comodatar, poate fi SRL,PFI,ONG.
Conteaza comodatantul, adica cel care ofera imobilul.Si acesta trebuie sa dovedeasca faptul ca este proprietar sau chirias fara restrictie de subinchiriere.
Eu am asistat la inregistrarea unor firme si PFA-uri cu un contract de comodat sub semnatura privata, iar ORC-ul le-a acceptat fara comentarii. Numai o singura data un provider de telefonie mobila a fost convins de faptul ca contractul respectiv si certificatul de inregistrare de la ORC sunt falsuri (nu erau).