avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa judiciara de timbru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa judiciara de timbru

Am avut un proces civil de accesiune a unei locuinte
si am fost pus la inceperea procesului sa platesc o
taxa de timbru judiciar foarte mare.
Pe parcursul procesului judecatorul a cerut o evaluare
a locuintei de catre un expert.
In urma evaluarii am constatat ca am platit prea mult
si am cerut sa mi se restituie diferenta dar mi s-a
respins cererea.
Ce pot sa fac sa imi recuperez banii platiti in plus ?
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 19:57, 8 Martie 2011
Banii nu mai pot fi recuperati. Potrivit art. 20 alin. 2 din Legea 146/1997, in cazul cand se micsoreaza valoarea pretentiilor formulate in actiune sau in cerere, dupa ce a fost inregistrata, taxa judiciara de timbru se percepe la valoarea initiala, fara a se tine seama de reducerea ulterioara.
Multumesc pt. explicatie
din pacate nu mai puteti recupera diferenta de bani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare bani timbrati in plus andreea36 andreea36 Buna-ziua, La un proces de partaj masa succesorala a fost subevaluata (de expert) fata de cat a timbrata initial una din parti(sfatuita grasit de avocat). Am ... (vezi toată discuția)
Actiune insuficient timbrata; poate fi invocata aceasta exceptie in apel? loki loki S-a platit pentru o actiune in pretentii o taxa initiala de timbru, iar pe parcursul procesului s-a intocmit un raport de expertiza contabila, care stabilea ca ... (vezi toată discuția)
Cerere precizatoare Artigas Artigas Va salut, Va solicit sfatul in urmatoarea speta Intr-o actiune promovata in instanta s-au formulat pretentii pentru o dauna produsa de catre parat ... (vezi toată discuția)