Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa judiciara de timbru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa judiciara de timbru

Am avut un proces civil de accesiune a unei locuinte
si am fost pus la inceperea procesului sa platesc o
taxa de timbru judiciar foarte mare.
Pe parcursul procesului judecatorul a cerut o evaluare
a locuintei de catre un expert.
In urma evaluarii am constatat ca am platit prea mult
si am cerut sa mi se restituie diferenta dar mi s-a
respins cererea.
Ce pot sa fac sa imi recuperez banii platiti in plus ?
Banii nu mai pot fi recuperati. Potrivit art. 20 alin. 2 din Legea 146/1997, in cazul cand se micsoreaza valoarea pretentiilor formulate in actiune sau in cerere, dupa ce a fost inregistrata, taxa judiciara de timbru se percepe la valoarea initiala, fara a se tine seama de reducerea ulterioara.
Multumesc pt. explicatie
din pacate nu mai puteti recupera diferenta de bani.