Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... completare carnet de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

completare carnet de munca

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie.
Daca eu sunt ultimul angajator, am inchis carnetul de munca a unui angajat in baza unui act legislativ in vigoare la acea perioada. Dupa 5 ani primesc o sentinta de la judecatorie (actual emisa), prin care suntem obligati sa modificam actul juridic in baza caruia s-a realizat inchiderea carnetului.
Intrebarea mea este: nu exista un termen de prescriptie inauntrul caruia persoana interesata trebuia sa solicite modificari in carnetul de munca ?
Va multumesc!!!
modificarea in carnetul de munca se poate face in orice situatie, mai ales ca este o sentinta civila in baza careia este stipulat modificarea actului juridic .
Decretul nr.92/1976 nu prevede nicio dispozitie referitoare la existenta unui termen de prescriptie pentru a se solicita modificarea in carnetul de munca.