avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inchidere carnet de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inchidere carnet de munca

Buna ziua,
Am si eu o problema.

Ce fac in acest caz:
- ridicare carnet de munca in data de 05.10.2011 de la ITM
- carnetul de munca a fost inchis - in urma deciziei de inchidere contract de munca - cu data de 27.10.2010
- am intrebat la ITM si doamna inspectoare mi-a spus ca nu trebuie sa treaca inchiderea cartii de munca ca urmare a "Decretului nr.92/1976 privind carnetul de munca 2011/01/01"
- ce va face angajatul in continuare???? - in cazul in care pana la data de 01.01.2011 nu a mai fost angajat la alta societate
- cine trebuie sa se ocupe de inchiderea cartii de munca conform decretului????
- noi, utlimul angajator sau persoana titulara a carnetului de munca?????
- daca titularul carnetului de munca da o declaratie pe proprie rapsundere ca nu a mai fost angajat cu ctr. de munca pana la data de 01.01.2011, se poate sa-i facem noi (ultimul angajator) inchiderea carnetului de munca conform decretului mai sus mentionat - adica, inchiderea s-o faca inspectorul de care aprtinem?????


Cu stima,
Diana
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:00, 13 Octombrie 2011
Acel carnet de munca nu mai trebuie sa contina inregistrarile aferente abrogarii Decretului nr.92/1976 ... acestea sunt efectuate numai pentru salariatii activi la 31.12.2010.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Crtea de munca stefancujba stefancujba ce se intimpla cu cartile de munca dupa trecera in format electronic. (vezi toată discuția)
Carte de munca dorina58 dorina58 Buna ziua, doresc sa stiu care sunt pasi de urmat in urmatoarea situatie: la solicitarea eliberari cartii de munca , am constatat ca nu sunt facute ... (vezi toată discuția)
Inchidere carnet de munca mariada2002 mariada2002 Buna seara, Se mai pot inchide carnetele de munca care la data de 01.01.2011 se aflau la Casa de Pensii pentru scanare? Din pacate, unitatea angajatoare a ... (vezi toată discuția)