Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Agentia imobiliara incalca data din contract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Agentia imobiliara incalca data din contract

Mi-ar fi de ajutor sfatul dumneavoastra in problema pe care o am eu.
Am gasit sa cumparam o garsoniera printr-o agentie imobiliara. Mi-au indicat data de 21 februarie data de semnare a precontractului prin care sa dau si un avans, iar data de 23 februarie ramanand a fi data de semnare a contractului de vanzare-cumparare. Am venit in tara special pentru aceasta tranzactie. Agentia mi-a cerut un avans destul de mare 1000 de euro. L-am achitat, dar la o zi m-au anuntat ca actele nu sunt gata si m-au rugat sa mai dau 500 de euro ca sa poata proprietarul achita toate datoriile. Pentru ca actele nu erau gata, am consimtit asteptarea actelor pana la data de 10 martie. Am semnat un precontract in care s-a trecut suma platita ca avans si data limita de incheiere a contractului de vanzare-cumparare. Eu am plecat din tara, lasand o procura unui amic.
Data de 10 se apropie si agentia l-a anuntat ca actele nu sunt gata si roaga sa vina pe 11 martie sa semneze actele de vanzare-cumparare. Cum s-a purtat mereu neserios, am dubii in ce priveste moralitatea agentiei si mi-e frica sa nu imi spuna pe 11 februarie ca termenul este depasit. Suma trecuta ca dauna in cazul neindeplinirii contractului e de 1000 ron. Nu as vrea sa gresesc in aceasta tranzactie. Cum e corect sa procedez?
Iness01, utilizator
aveti factura si chitanta pentru sume?
Am semnat doar precontractul in agentie semnat de ambele parti in care s-a mentionat suma data ca avans.
Iness01 a scris:

Am semnat doar precontractul in agentie semnat de ambele parti in care s-a mentionat suma data ca avans.

*****
Orice suma incasata de firma, trebuie sa se regaseasca in evidentele contabile ale acesteia.
Deci trebuia sa va inmaneze factura si chitanta, altfel ii aveti la mana....
Am o chitanta prin care am platit serviciile agentiei. In precontract am semnat avansul dat proprietarului. Pentru ca proprietarul nu prea stie multe, agentia se comporta ca si proprietar, pentru ca au mers ei sa plateasca datoriile, au preluat banii dati ca avans.
Precontractul nu are nici o valoare? Nu sumele ma intereseaza, ci faptul ca ei vor sa amane tranzactia. Daca in fata unui notar s-ar semna o declaratie prin care agentia ar declara ca din cauza lor se intarzie, as putea sa fiu acoperita? Vreau sa precizez ca nu ma intereseaza sa ii trag la raspundere pentru intarziere, doar incerc sa imi acopar spatele in cazul in care ei vor proceda incorect. Pentru ca prea de multe ori au intors-o si de fiecare data in favoarea lor.
Iness01 a scris:

Am o chitanta prin care am platit serviciile agentiei. In precontract am semnat avansul dat proprietarului. Pentru ca proprietarul nu prea stie multe, agentia se comporta ca si proprietar, pentru ca au mers ei sa plateasca datoriile, au preluat banii dati ca avans.
Precontractul nu are nici o valoare? Nu sumele ma intereseaza, ci faptul ca ei vor sa amane tranzactia. Daca in fata unui notar s-ar semna o declaratie prin care agentia ar declara ca din cauza lor se intarzie, as putea sa fiu acoperita? Vreau sa precizez ca nu ma intereseaza sa ii trag la raspundere pentru intarziere, doar incerc sa imi acopar spatele in cazul in care ei vor proceda incorect. Pentru ca prea de multe ori au intors-o si de fiecare data in favoarea lor.

*****

Si de unde stiti ca agentia nu a mai incheiat astfel de precontracte? Trebuia sa mergeti la notar pentru siguranta tranzactiei.
Eu cred ca o sa aveti probleme.
Ati verificat agentia, este inregistrata ca firma activa?