Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Parintii mei s au despartit in '96. In sent. de divort scrie ca tatal meu este obligat la plata pensiei alimentare, insa nu mi a dat nici un ban. Ar trebui sa il actionez din nou in judecata? Pot sa cer pensie alimentara retroactiv?
Neplata pensei de intretinere cu rea credinta, timp de doua luni consecutiv inseamna infractiune(abandon de familie).
Daca nu doriti sa faceti o plangere penala pentru abandon de familie, puteti introduce personal in instanta o actiune de majorare pensie de intretinere, daca aveti peste 18 ani. Pensia se acorda de la data introducerii actiunii.
nu se justifica o plangere penala introdusa dupa 15 ani.
daca aveti mai putin de 26 de ani si urmati cursuri de zi, puteti sa-l actionati in judecata pt plata pensie. veti primi cu data introducerii cererii, nu retroactiv.
puteti recupera prin executare silita pensia pe ultimii 3 ani, daca nu s-a prescris dreptul la actiune. ( daca in hotarare scrie ca trebuie sa va plateasca pana la 18 ani si dvs ati implinit 21, nu mai puteti recupera vreun ban)