Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Cum se ajunge consilier juridic?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Cum se ajunge consilier juridic?

Buna ziua....Fiti draguti in anul 2007 am terminat facultatea si am dat si licenta in acelasi an....Pana in prezent nu am profesat ca nimic....Vroiam sa va intreb si sa ma sfatuiti cum pot fi consilier juridic la o firma si ce imi trebuie pentru a avea o stamplia cu parafa mea?
Va rog sa ma scuzati daca nu am folosit termeni necesari dar nu stiu unde sa mai ma interesez.
Va multumesc tuturor!
Daca te iei dupa Legea si Statutul consilierilor juridici iti trebuie un indrumator.
Inscrierea in profesia de consilier juridic se face in mod individual, pe baza unei cereri adresate Colegiului Consilierilor Juridici pe a carui raza teritoriala domiciliaza, conform regulamentului si statutului fiecarui colegiu teritorial.
In practica, din cate cunosc, nu este nevoie de un indrumator pentru consilierii juridici stagiari. Actele necesare inscrierii in Colegiu ar cam fi: o cerere, diploma de licenta, adeverinta de salariat. Ca membru in Colegiu se plateste o cotizatie.
ca sa devi jurist trebuie sa dai concurs pentru ocuparea unui post vacant.ca sa obti stampia, dupa ce te angajezi te inscri la Colegiul Consilierilor Juridici , unde vei primi o legitimatie ,in baza careia poti sa obti stampila
Uniunea Colegiilor Consilierilor Juridici din Romania
Bld. Regina Maria, nr. 64 Bucuresti
ccj@ccj.ro
+40 (021) 335.82.10
+40 (021) 336.06.68