Forum Discuţii juridice Cafeneaua avocaţilor Debutant consilier juridic
Discuție deschisă în Cafeneaua avocaţilor

Debutant consilier juridic

Pun problema aici pentru ca nu pot accesa forumul de consilieri juridici.
Situatie: tanar absolvent al Facultatii de Drept Craiova, domiciliat in Olt, somer, caut sa profesez in profesia de consilier juridic.
Probleme:
- nu exista CCJ Olt, ma inscriu in CCJ Dolj?
- daca nu ma inscriu, nu pot profesa deloc?
- imi este cerut contract de munca pentru inscriere in CCJ Dolj, asta inseamna ca ma angajez drept consilier juridic pe baza simplei diplome de absolvire, fara sa fiu mai intai membru al unui colegiu?
- trebuie sa efectuez doi ani de stagiatura, dar ce implica asta? Naveta zilnica la Craiova in timp ce trebuie sa si lucrez la firma la care sunt angajat in Olt? Conversatii telefonice/email cu indrumatorul?
Daca are cineva experienta in aceasta profesie, va rog sa ma ajutati.
Andri474, utilizator
Salut!
Legea nr 514/2003 privind organizarea si exercitarea profesiei de consilier juridic o sa iti raspunda la toate intrebarile iti sugerez sa o citesti toata.
Un raspuns rapid la ce ai intrebat.
1.Te poti inscrie in CCJ Dolj.
2.Poti profesa si daca nu te inscrii dar iti sugerez sa te inscrii in CCJ.
3.Iti trebuie obligatoriu contract de munca pentru inscriere in CCJ.
4.Trebuie sa efectuezi 2 ani obligatoriu de stagiatura iar asta nu presupune naveta zilinca in Craiova.
Dar inainte de toate citeste legea.
O zi buna!