Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... sef svsu
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

sef svsu

Exista o hotarare de consiliul local si un aviz al Inspectoratului Pentru Situatii de Urgenta pentru aprobarea Regulamentul de organizare si functionare a acestui serviciu .
La capit II -Organizarea si atributiile Serviciului Voluntar ,art.5 se specifica :Serviciul voluntar este condus de un sef serviciu si are in componenta sa 8 echipe .
Structura serviciului este prevazuta in anexa nr.1-aceasta anexa reprezinta Organigrama serviciului.
La art.15 Atributiile sefului serviciului voluntar se spune:
Sefu serviciului voluntar este direct subordonat primarului comunei ,presedinte al CL-pentru situatii de Urgenta , iar pe linia specializarii -ISU al judetului... , este sef al intregului personal voluntar.
In organigrama Consiliului Local functia apare ca o functie de conducere .
Intrebarea mea este , cum se potriveste aceasta functie de conducere cu incadrarea facuta prin Legea 284/2010 a functiei de sef serviciu svsu.
In anul 2005 cand s-a intocmit de catre fiecare Primarie Regulamentul de organizare si functionare asa se specfica cum a-ti scris dvs. La data respectiva nici o primarie nu a dat importanta acestui aspect. M-am lovit de aceasta problema anul trecut cand am facut reincadrarea salariatului nostru in baza Legii 330/2009 si am emis dispozitia de reincadrare. Eu personal l-am trecut sef serviciu situatii de urgenta (functia de executie inspector de specialitate gr. IA) inclusiv in acest an in baza Legii 284/2010, gradatia 5 clasa de salarizare 49 salariul de baza brut 1426. Institutia Prefectului nu a atacat nici o dispozitie cu reincadrarile.
In legea 330/2009, functia de sef svsu nu se regaseste in anexe ,dar conform OG 1/2010 ,art .4 (5) Personalul care ocupa functii specifice care nu se regasesc in anexele la Legea-cadru nr. 330/2009 va fi reincadrat, prin asimilare sau echivalare, in baza avizelor Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale si Ministerului Finantelor Publice si, dupa caz, al Agentiei Nationale a Functionarilor Publici pentru functionarii publici, in functii care se regasesc in anexele la Legea-cadru nr. 330/2009, iar salarizarea se face cu mentinerea salariilor avute la 31 decembrie 2009.
Secretarii de primarii nu au tinut cont de aceasta ordonanta , reincadrarea noastra la timpul respectiv trebuia facuta prin asimilare sau echivalare exact cum spune art.4.
In cazul meu fiind functionar public secretarul trebuia sa ma reincadreze prin asimilarea sau echivalarea functiei cu avizul A.N.F.P.
In urma solicitarii facute de mine catre aceasta institutie am descoperit ca domnul secretar nu mai trimisese spre avizare structura de functii publice din cadrul aparatului de specialitate a consiliului din 2003 , cei de la ANFP spunandu-mi foarte clar ca nu exista acest serviciu in cadrul consiliului.
Cei de la Ministerul Muncii au spus , conform organigramei pe care eu le-am prezentato. functia de sef SVSU este o functie de conducere si trebuie sa mi se acorde si sporul de conducere si trebuie facuta reincadrarea conform functiei.
Este trist sa fii condus de astfel de oameni in cadrul unei instituii publice care interpreteaza legea astfel ,, vrei sa ai salariul aproape cat al meu,,
Secretarul comunei este de profesie fost ,,Militian,,.
Nu stiu daca exista un secretar de comuna care in cazul sefilor svsu au tinut cont de art.4(5)/OG NR.1/2010.
Oricum va multumesc pentru rabdarea dumneavoastra privind acest subiect.

Sunteti functionar public? Cum sau cand va fost facuta aceasta transformare?
La mine, dl.secretar nu este fost militian ci fost...activist zelos al fostului regim, acum
mare "aparator al drepturilor". Pentru consolarea dvs.,secretarul, MARE INSPECTOR DE RESURSE UMANE al primariei, dupa indelungi parlamentari si dezbateri, dupa ce l-am amenintat cu toate comisiile si institutiile de control, a reusit sa ma incadreze, conf.L248, ca si Insp.spec.gr.II-studii superioare (asta dupa ce ma incadrase pe studii medii). Sunt in litigiu cu primaria cu privire la acordarea sporului de dispozitiv. Acum, respectivul domn, a spus ca eu sunt Insp.de specialitate gr.II si daca o sa castig acel spor, il voi castiga pentru Seful SVSU, eu nemaifiind asa ceva. Dupa ce am facut o cruce mare, l-am intrebat ce sunt:agent fiscal,viceprimar,pilot, el raspunzand ca sunt I.s.gr.II nu Sef SVSU. Asta,desi in Disp.de reincadrare redactata tot de el scrie:se reincadreaza ca Inspector de specialitategr.II-personal contractual, functia specifica ocupata-Sef SVSU. Respectivii domni sunt cei de la care asteptam dreptate si care ar trebui sa ne ajute. Totul dublat cu legislatia ambigua data de alte capete luminate.Ce a rezultat: un absolvent de studii medii are coeficient de ierarhizare si clasa de salarizare dubla fata de a absolventilor de studii superioare.Morala:Carte multa nu se cere, ci sa ai putere...Completarea o stiti.
Din anul 2007 nu mi s-a facut nici o evaluare profesionala, nu mi s-a facut incadrare conf.L330/2009 (eu fiind Ref. de spec.gr.III si in ian.2011), nu am beneficiat de nici un spor in afara celui de vechime, am solicitat sa fiu facut FP conf O 63 coroborata cu L 481. Nu am avut, in viziunea d-lui secretar, drept la nimic. In schimb, in cazul sau, a terminat SH, nu are diploma de absolvire (si nici nu va avea curand, cunoscut fiind scandalul SH) ci o adev.de absolvire din 2009, cu toate astea este FP de conducere, cu studii superioare, cu salariul intreg....
Mai vreti?....
Faptul ca din 2007 la dvs. nu s-au facut evaluarile este foarte grav . daca doriti va pot ajuta cu o fisa de evaluare valabila din acest an. Eu am intocmit un REGULAMENTprivind criteriile şi modul de evaluarea a performanţelor profesionale individuale anuale pentru personalul contractual din cadrul aparatului de specialitate al primarului precum şi din serviciile subordonate consiliului local care s-a aprobat de catre primar prin dispozitie.
In baza ei puteti primi un grad profesional
FIªA DE EVALUARE a performanţelor profesionale individuale arata cam asa.
dar nu imi dau seama cat de bine arata . Se pare ca s-au suprapus unele cuvinte. Trimite-ti o adresa de e-maill sa va comunit tot materialul.
Numele .............. Prenumele ...................
Funcţia ...........................................
Locul de muncă ....................................
Perioada de evaluare ..............................
Rezultatul evaluării ..............................

Nivelul performanţei profesionale realizate

┌────┬───────────────────────┬──────────────────────────┬──────────┬───────────┐
│Nr. │Denumirea criteriului │Componentele de bază ale │ Punctajul│ Valoarea │
│crt.│de evaluare şi ponderea│criteriului de evaluare │ acordat │ponderată │
│ │ acestuia │ │ pentru │ a │
│ │ │ │ fiecare │criteriului│
│ │ │ │ criteriu │ de │
│ │ │ │ de │evaluare**)│
│ │ │ │evaluare*)│ │
├────┼───────────────────────┼──────────────────────────┼──────────┼───────────┤
│ 0 │ 1 │ 2 │ 3 │ 4 │
├────┼───────────────────────┼──────────────────────────┼──────────┼───────────┤
│ 1. │Rezultatele obţinute │a) gradul de realizare a │ │ │
│ │(55%) │atribuţiilor de serviciu │ │ │
│ │ │prevăzute în fişa postului│ │ │
│ │ │b) promptitudine şi │ │ │
│ │ │operativitate; │ │ │
│ │ │c) calitatea lucrărilor │ │ │
│ │ │executate şi a │ │ │
│ │ │activităţilor desfăşurate.│ │ │
├────┼───────────────────────┼──────────────────────────┼──────────┼───────────┤
│ │TOTAL 1: │ │ │ │
├────┼───────────────────────┼──────────────────────────┼──────────┼───────────┤
│ 2. │Asumarea │a) receptivitate, │ │ │
│ │responsabilităţii (20%)│disponibilitate la efort │ │ │
│ │ │suplimentar, perseverenţă,│ │ │
│ │ │obiectivitate, disciplină;│ │ │
│ │ │b) intensitatea implicării│ │ │
│ │ │în realizarea atribuţiilor│ │ │
│ │ │de serviciu, utilizarea │ │ │
│ │ │calculatorului etc. │ │ │
├────┼───────────────────────┼──────────────────────────┼──────────┼───────────┤
│ │TOTAL 2: │ │ │ │
├────┼───────────────────────┼──────────────────────────┼──────────┼───────────┤
│ 3. │Adaptarea la │a) executarea de lucrări │ │ │
│ │complexitatea muncii, │complexe, propuneri de │ │ │
│ │iniţiativă şi │soluţii noi, schimbări, │ │ │
│ │creativitate (15%) │motivarea acestora şi │ │ │
│ │ │evaluarea consecinţelor; │ │ │
│ │ │b) activitatea de rutină. │ │ │
├────┼───────────────────────┼──────────────────────────┼──────────┼───────────┤
│ │TOTAL 3: │ │ │ │
├────┼───────────────────────┼──────────────────────────┼──────────┼───────────┤
│ 4. │Capacitatea relaţională│a) capacitatea de a evita │ │ │
│ │şi disciplina muncii │stări conflictuale, │ │ │
│ │(10%) │capacitatea de dialog, │ │ │
│ │ │respectarea regulilor │ │ │
│ │ │stabilite de conducerea │ │ │
│ │ │structurii din care face │ │ │
│ │ │parte etc. │ │ │
│ │ │b) adaptabilitatea la │ │ │
│ │ │situaţii neprevăzute, │ │ │
│ │ │prezenţa de spirit, │ │ │
│ │ │spontaneitate. │ │ │
├────┼───────────────────────┼──────────────────────────┼──────────┼───────────┤
│ │TOTAL 4: │ │ │ │
├────┼───────────────────────┼──────────────────────────┼──────────┼───────────┤
│ │NOTA FINALÃ: │ │ │ │
└────┴───────────────────────┴──────────────────────────┴──────────┴───────────┘

1. Numele şi prenumele persoanei care a făcut evaluarea: ..................
Funcţia ....................................
Semnătura ..........................
Data ................................

2. Numele şi prenumele persoanei evaluate: ................................
Semnătura ..........................
Data ................................

3. Numele şi prenumele persoanei care contrasemnează: .....................
Funcţia ....................................
Semnătura ..........................
Data ................................

*) Punctajul pentru fiecare criteriu de evaluare este media aritmetică a punctajelor acordate pentru fiecare componentă de bază a criteriului de evaluare.
Semnificaţia punctajelor este următoarea: nota 1 - nivel minim şi nota 5 - nivel maxim.
Punctajul pentru fiecare componentă a criteriului de evaluare se va exprima printr-un număr întreg, fără zecimale.
**) Valoarea ponderată a fiecărui criteriu de evaluare se obţine prin înmulţirea punctajului total acordat (coloana 3, rândul TOTAL) cu valoarea procentuală a criteriului de evaluare.
Nota finală se calculează prin însumarea valorilor ponderate ale celor 4 criterii de evaluare (coloana 4 = TOTAL 1 + TOTAL 2 + TOTAL 3 + TOTAL 4).

La mine nu a fost nevoie de transformare , asa a fost creat postul conform hotararii de consiliul local cu nr.87/2006 privind aprobarea in cadrul Consiliului Local .... a unui post de Sef Serviciu pentru situatii de urgenta. Dupa infiintare s-a scos postul la concurs . Din comisia de examinare a facut parte un reprezentant al Prefecturii si unul de la ISU si e.t.c..Dupa ce am luat examenul s-a emis o Dispozitie de numire a mea in functia publica de Sef Serviciu al Serviciului Voluntar Pentru Situatii de Urgenta. Dupa care am depus juramantul functionarului public si mi s-a dat si fisa postului in care scrie clar :
conduce , organizeaza si raspunde de activitatea serviciului voluntar pentru situatii de urgenta la nivelul comunei......
Numai compartimentul de prevenire este incadrat cu 8 persoane voluntare care sunt platite cu bani din bugetul serviciului pe baza de hotarare de consiliu local conform HG 1579/2005 , ART.7 ,(q) privind statutul personalului voluntar ,care mentioneaza ca cuantumul orar a compensatiei acordate voluntarului se stabileste si se achita de catre consiliul local ,diferentiat pe categorii de functii si nu poate fi mai mic decat cuantumul orar calculat la valoarea salariului lunar minim pe economie.
Faceti o propunere a unor niveluri tarifare , pe care trebuie sa le prezentati consilierilor spre aprobare in calitate de sef serviciu , asa cum trebuie sa faceti tot dumneavoastra in calitate de sef serviciu propunerea de buget si sa o discutati in sedinta de consiliu , asa cum tot dumneavoastra trebuie sa faceti fisa postului fiecarei persoane incadrate in serviciu , atributii pe care le au si ceilalti sefi servicii ,sefi birou si alte functii de conducere ale functionarilor publici , care sunt platiti si incadrati conform legii -dupa care voluntarii dumneavoastra vor primi in functie de numarul de ore lucrate pe luna o compensatie in bani .
Toate atributiile unui sef serviciu una din functiile de conducere a functionarilor publici , dar absolut toate se regasesc si in atributiile noastre .
Dar dintr-un exces de zel al secretarilor, in general secretarilor din vechea garda, nu s-au facut reincadrarile asa cum trebuie.