Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Plata a 1/2 din amenda in 48 de ore de la comunicarea ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Plata a 1/2 din amenda in 48 de ore de la comunicarea sentintei

Am primit o amenda contraventionala, pe care am contestat-o in instanta. Convins fiind de faptul ca am sanse reale de a castiga procesul, nu am achitat jumatate din cuantumul amenzii in 48 de ore de la comunicare. Am castigat la instanta de fond, insa in recurs am pierdut. Am formulat cerere in anulare aflata pe rolul instantei. Am achitat jumatate din cuantumul amenzii in 48 de ore de la comunicarea sentintei. Nu vreau sa platesc diferenta. Ma poate ajuta cineva cu un sfat? A mai avut cineva o situatia identica?
Amenda trebuie platita integral acum.
Plangerea impotriva procesului verbal de contraventie nu suspenda termenul de 48 de ore de la intocmirea p-v.
Potrivit art 16 alin.1 O.G. 2/2001 procesul verbal de constatare a contraventiei va cuprinde in mod obligatoriu: ''posibilitatea achitarii in termen de 48 de ore a jumatate din minimul amenzii prevazute de actul normativ'', iar potrivit art. 32 alin 3 al aceleiasi ordonante '' pangerea suspenda executarea''.
De unde rezulta imposibilitatea de a achita 1/2 din amenda in 48 de ore de la comunicarea sentintei. Imi poate explica cineva, argumenta juridic? Multumesc.
Poti achita 1/2 din amenda dupa ce ai o sentinta definitiva si irevocabila.
Contestatia, cat si urmatoarele cai de atac suspenda punerea in aplicare a procesului verbal.
Daca ai dovezi ptr. a dovedi netemeinicia si nelegalitatea p.v., acesta se va anula, iar in caz contrar, vei plati doar 1/2 in termen de 48 de ore, de la pronuntare.
Faptul ca tu deja ai platit in 48 de ore, 1/2, nu face decat sa inchida executarea procesului verbal.
Puteai sa faci contestatie in anulare la recurs....apoi daca era cazul, puteai sa ceri revizuirea. Poate aveai sansa sa scapi fara a plati o amenda primita abuziv.