Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale AMENDA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

AMENDA

primesc o amenda ( destul de mare ) cu posibilitatea ( privilegiul ) de a achita jumatate in 48 de ore...termen de contestatie am 15 zile...nu achit in 48 de ore si fac contestatie ( in termenul legal ), dar nu castig procesul...se reactiveaza termenul de 48 de ore pentru plata a jumatate din amenda ?
Daca platesc acum jumatate, organul se poate folosi la proces de acest aspect ( ca am mai patit....vezi doamne ca mi-am recunoscut fapta )...:(
pai cand faci contestatie iti asumi riscul.....cele 48 de ore se iau de la momnetul aplicarii amendei...ce bine ar fiii ca dupa 2 ani de contestatiii sa mai platim si 1/2....poti face lobby la parlament sa schimbe legea....:P

Daca platesc acum jumatate, organul se poate folosi la proces de acest aspect ( ca am mai patit....vezi doamne ca mi-am recunoscut fapta )...:(

faptul ca platesti in 48 de ore nu-ti inchide dreptul de a te plinge.
este adevarat, platind iti recunosti fapta, dar ...mai vezi, poate acel p/v are ceva nulitati...
daca nu platesti si in urma procesului pierzi, esti buna de plata integrala a amenzii, treaba cu 48 de ore nu mai tine.;)
Dar cel care v-a amendat nu trebuie si el amendat? V-ati gandit vreodata la aceasta varianta? Aveti idee cate legi incalca cei care va amendeaza? Primaria, fiscul, politia incalca legile din gros! Cine are curaj sa li se opuna?
ca de exemplu? chiar sunt curioasa.....e mai simplu la contestatiii.......da de ce nu vorbim de motivele de nulitate pe forma ale proceselor/verbale..... care nu prea lipsesc din peisajul juridic.....spre multumirea noastra.....cei amendati:P
~ Conținut șters la cerere ~