Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva vanzare teren
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva vanzare teren

buna seara,
doresc sa vand un teren care este pe societate,societatea este platitoare de tva cum se va intocmi factura?Se aplica tva?
Daca terenul este construibil atunci se aplica TVA. Pentru orice alt tip de teren operatiunea este scutita de tva.
Art 141 C fiscal Următoarele operaţiuni sunt, de asemenea, scutite de taxă:
f) livrarea de construcţii/părţi de construcţii şi a terenurilor pe care sunt construite, precum şi a oricăror altor terenuri. Prin excepţie, scutirea nu se aplică pentru livrarea de construcţii noi, de părţi de construcţii noi sau de terenuri construibile. În sensul prezentului articol, se definesc următoarele:

1. teren construibil reprezintă orice teren amenajat sau neamenajat, pe care se pot executa construcţii, conform legislaţiei în vigoare;

Daca un asemenea teren se vinde cu plata in rate cum se intocmeste factura cand este exigibil TVA-ul si cand intra la calculul impozitului pe profit?
exigibilitatea intervine la data la care are loc faptul generator, adica la transferul dreptului de proprietate.
deci, practic se va emite o factura pe valoarea totala, cu tva colectata in momentul prefectarii contractului in foma autentica, chiar daca plata se efectueaza in rate.
Multumesc.