Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire in concubinaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire in concubinaj

Mama mea a trait in concubinaj timp de 20 ani. Concubinul a decedat la 56 ani, fara sa fie bolnav vreodata si din aceasta cauza nu s-au gandit ca ar fi cazul sa faca un testament. Concubinul avea o casa si un autoturism. Intrebarea mea ar fi daca mama mea are vreo cale sa mosteneasca bunurile concubinului, daca Dansul nu are copii, parintii lui au decedat, mai traieste doar o matusa si verisori. multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Nu, in dreptul romanesc concubunajul nu creeaza drepturi. Rudele lui vor mosteni totul.
Multumesc pentru raspuns!
Insa poate solicita sa se constate ca are un drept de creanta asupra bunurilor detinute de defunct, daca a participat la dobandirea sau imbunatatirea lor pe parcursul concubinajului.
Din pacate nu are drept la mostenire, dar se poate sa intreprinda altceva....