Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie de invaliditate gradul II si stagiu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie de invaliditate gradul II si stagiu potential

Nascut in 24.09.1948 , anul iesirii la pensie de limita de varsta , martie 2013 , la 64 ani si 6 luni si un stagiu de cotizare de 34 ani.
Incepand cu 01.12.1999 sunt in pensie de invaliditate gr.II , cu urmatoarele drepturi stabilite:
- o pensie de asigurari sociale de : 707789 lei
- o pensie suplimentara de : 362488 TOTAL : 1.069.755 - 74.844(LASS) = 994.871.lei
Vechimea totala in munca la data iesirii la pensie de invaliditate(01.12.1999) = 27 ani , 6 luni si 12 zile - fara stagiu militar (2 ani si 2 luni)
Dupa recalcularea pensiilor din 2005 , in buletinul de evaluare s-a stabilit :
- Nr.puncte in perioada efectiv lucrata = 24,78704
- Nr.puncte din contributia la pensia suplimentara = 3,68620
- Nr.puncte corespunzator stagiului asimilat (armata = 1,13162 pcte.si perioda de pensie de boala 01.12.1999 pana la 01.10.2004 = 1,32101 pcte.) = 2,45263
Mentionez ca pe perioada pensiei de invaliditate , pana la 01.10.2004 , mi s-a luat in calcul cuantumul pensiilor lunare din aceasta perioada.
Deci un total de 30,92587 pcte/34 ani stagiu cotizare = 0,90958 puncte.
La nr.puncte corespunzator stagiului potential , era 0 trecut in buletinul de calcul , desi cf.Legii 19 as fi avut - 34 ani stagiu cotizare - 27 ani , 6 luni si 12 zile = 6 ani x 0,60 puncte pe an = 3,60 puncte.
Dar , am vazut in HG 1550 din 23.09.2004 : "ART. 17
În situaţia pensiilor de invaliditate, data încadrării în grad de invaliditate, pentru determinarea stagiului potenţial acordat, este considerată data începerii operaţiunii de evaluare a pensiilor, iar stagiul complet de cotizare este cel prevăzut în anexa nr. 3 la Legea nr. 19/2000, cu modificările şi completările ulterioare, în raport de data naşterii." , cu alte cuvinte 01.12.1999 a devenit 01.10.2004 ???
Intrebarea mea este ce stagiu potential voi mai avea la data iesirii la pensie definitiva , martie 2013 si daca voi mai castiga ceva la pensie.Mai ales ca dupa noua lege a pensiilor pentru pensie de invaliditate gr.II se mai adauga numai 0,55 puncte anual si nu 0,60 ca in legea 19.

Va multumesc
Parerea mea in acest dosar este:
-Nu are ce cauta stagiul potential in acest dosar.
-Stagiul potential a aparut odata cu legea 19/2000.
-Pensia de invaliditate(in 1999)a fost stabilita pe legea 3/1977 si nu pe legea 19/2000.
-Stagiul complet din anexa 3 in functie de data nasterii este de 34 ani.
-La recalcularea din anul 2005 indeplineati conditia de stagiu,nemaifiind necesar acordarea de stagiu potential:
-27 ani,6 luni si 12 zile+2 ani si 2 luni armata+4 ani si 10 luni(01/12/1999-01/10/2005) pensie de invaliditate=34 ani 6 luni si 12 zile.
-Nici in decizia din 2005 nu se spune nimic de stagiu potential ci de pensia de invaliditate.
-Pensia de invaliditate de 667 lei reprezinta aproximativ 0,33 puncte(pe luna,sau an).667(pensia de invaliditate):2022(salariul mediu brut prognozat pentru 2011)=0,32987 puncte.
-Asadar 0,33 puncte pe an x 8,5 ani(01/10/2005-01/03/2013)=2,8 puncte.
30,92587+2,8=32,72587:34=0,99194 punctaj mediu anual la limita de varsta.

Fac mentiunea ca acesta este calculul facut de mine,este o aproximare si nu incerc sa o impun nimanui.
Multumesc , dupa ce am citit raspunsul d-vstra , sunt perfect de acord cu rationamentul in ce priveste acordarea stagiului potential. , cu o rectificare care banuiesc ca va scapat , este vorba de 01.10.2004 , cum arata HG 2550 si normele metodologice de aplicare a recalcularii pensiilor din 2005 - dar oricum este vorba de 4 ani si 10 luni - 01.12.1999 - 01.11.2004 - plus anii efectiv lucrati + armata (de care eu nu am tinut cont in calculul initial) desi este stagiu asimilat si se aduna la stagiul de cotizare - ca drept dovada mi-au si calculat punctele pentru acea perioada de 2 anu si 2 luni.
Si in ce priveste punctajul , desigur plecat de la salariul mediu brut de 2022 ce a stat la baza bugetului de pensii pe acest an este corect , am facut si eu calculul si mi-a dat 0,32987 puncte pe an , cu aceasta pensie si cu acest salariu luat in calcul.
Dar , pentru anii incepand cu luna 11 2004 , nu se vor calcula salariile medii brute de atunci si pensia de atunci raportata la acele salarii , desigur pana in acest an , cand calculul este corect 667 si 2022 ????
In primiul rand trebuie sa-mi recunosc greseala de ani dintre 2005 si 2004,pentru care imi scuze.Dar se subintelegea din calcul(era usor de observat).Legat de perioada de dupa 01/10/2004,eu am dat un exemplu de calcul(o aplicatie)pe un anumit an.Calculul punctajului mediu anual,pentru perioada(01/10/2004-01/03/2013)se va face prin raportarea pensiei de invaliditate de pe fiecare luna a fiecarui an in parte la salariul mediu brut pe economie al acelei luni din anul respectiv.Dar de principiu,pe intreaga perioada(01/10/2004-01/03/2013)raportul dintre pensia de invaliditate(in cazul de fata) si salariul mediu brut pe economie este si va fi,cam acelasi 1/3,adica 0,33 puncte.
Carp Mircea, utilizator
Da , cam asa este , nu cred ca o sa ating 1 punct la iesirea la pensie de limita de varsta. O alta problema care ma nelamureste este cea privind pensia de invaliditate - vis a vis de faptul ca eu nu am fost "penalizat" in decembrie 1999 , cand am primit decizia de pensionare , cu calculul aferent , banuiesc conform Legii nr.3 din 1977 , desigur acolo nu se pomenea de puncte de pensie ci sumele aratate in prima postare. ? Din cate imi aduc aminte in Legea nr.3 pe 1977 , se stipula ca pensia de invaliditate gr.2 este 85 % din pensia de invaliditate gr. I.Sau asta nu mai are nici o importanta odata cu recalcularea pensiilor din 2005 , cand au luat in calcul castigurile din cartea de munca pe perioada efectiv lucrata +stagiul asimilat+pensia suplimentara.? Banuiesc ca asa este si singurul adaus la pensie va fi cel de care ati spus.
Punctajul mediu anual la limita de varsta va fi in jur de 0,99-1 punct.In rest totul este corect ceea ce ati postat.