Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pe caz de boala - trecere la pensie pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pe caz de boala - trecere la pensie pentru limita de varsta

Cu respect vă salut,
Am pe cineva care a fost pensionat pe caz de boală, începând cu anul 2002.
Anul acesta a făcut cerere pentru a trece la pensia pentru limita de vârstă.
Ieri a venit decizia şi surpriză! Cuantumul pensiei a fost redus cu aproape 20%, deoarece a primit un punctaj mai mic.

Aş dori să ştiu dacă este normal ca dupa trecerea la pensie pentru limită de vârstă să se acorde o pensie mai mică decât cea anterioară.

O altă întrebare ar fi legată de faptul că persoana respectivă a muncit 3 ani în sectorul agricol, ori pe decizie nu apare acest lucru(la rubrica respectivă scrie 0 ani). De altfel, nici cei 4 ani de facultate nu apar individualizaţi în vreun fel, deşi au fost depuse înscrisuri care atestă aceste aspecte.

Sunt sanşe de reuşită în cazul depunerii unei contestaţii?

Sincere mulţumiri!
Postati din cele doua decizii;
Stagiul complet de cotizare
Total stagiu de cotizare
Din ce se compune acesta
Pe decizia privind acordarea pensiei de invaliditate din 2004 scrie urmatoarele:

Calcul stagiu de cotizare
- Stagiu complet de cotizare(conf. Lg. 19/2000) - 30 ani 0 luni
- Total stagiu de cotizare realizat - 22 ani 7 luni 7 zile
din care

- conditii normale - 18 ani 7 luni 7 zile
- stagiu asimilat - 4 ani 0 luni 0 zile

Restul sunt cu zero.

Pe decizia privind acordarea pensiei pentru limita de varsta(din 2016) scrie:
Stagiul total de cotizare realizat - 36 ani 11 luni 3 zile
1. in sistemul public, din care
- in conditii normale de munca 18 ani 7 luni 2 zile
- perioade asimilate - 18 ani 3 luni 12 zile

[...]

5. stagiu aferent perioadelor de incapacitate de munca - 9 zile

Mentionez ca in afara celor doua decizii a mai fost una, prima decizie, din 2002, care are aceleasi mentiuni cu cele scrise in cea din 2004, dar nu a fost inclusa si perioada facultatii(motiv pentru care decizia din 2004 include si cei 4 ani de facultate).

Multumesc!

LATER EDIT:
Am facut fotografii la deciziile respective:

1. Decizia din 2002 - [ link extern ]
2. Decizia din 2004 - [ link extern ]
3. Decizia din 2016 - [ link extern ]
lex2013, utilizator
Raman foarte multe necunoscute:
In decizia din 2004 ati obtinut 2,43331 puncte pentru stagiu adugat
A aparut stagiul asimilat 4 ani
Acestia pot fi anii de facultate.
Dispar 4,544 puncte pentru stagiul potential si obtineti 2,43331 puncte pentru stagiul adugat(facultate)si totusi punctajul mediu anual creste.
Calculele mele sunt:
22,95296--4,544(stagiul potential)+2,43331(facultatea)=20,84227:30=0,69474 punctaj mediu anual
Calculele lor au fost:
22,95296+2,43331=25,38627 : 30 = 0,84621
Dupa cum se observa a fost vorba despre o greseala de calcul in favoarea D-voastra.
Nu vi s-a scazu punctele pentru satgiul potential.
14 ani si 3 luni de pensie de invaliditate la punctajele de 0,7651 si 0,84621 putea sa va duca maxim 3,8 puncte
In decizia din 2016 ducand calculele casei mai deparet ar fi fost:
25,38627+3,8=29,18627:30,3333(stagiul complet)=0,96219 punctaj mediu anual
Daca ducem calculele mele mai departe atunci ar fi fost:
14 ani si 3 luni de pensie de invaliditate la punctajele de 0,7651 si 0,69474 ar fi adus maxim 3,28 puncte
20,84227+3,28=24,12227:30,3333(30 de ani si 4 luni) stagiul complet = 0,79524 punctaj mediu anual
Calculele sunt facute pentru femeie nasuta in 03/03/1956 cu gradul de invaliditate III.

Cateva precizari:
Sunt calculele mele.
Nu pot fi folosite ca probe in instanta.
Casele lucreaza cu aplicatii informatice.
Eu lucrez manual.
Carp Mircea, utilizator
O rectificare:
Punctele pentru stagiul potential sunt urmatoarele:
In 2002 4,53332
In 2004 valorau 2,9588 puncte si trebuiau scazute
Aceste cifre trbuiesc inlocuite in calculele din postarea anteriora.
Va multumesc pentru raspuns!
Pensia de invaliditate este pentru gradul II. Dvs. ati facut calculul pt. gradul III. Sincer nu ma pricep la calcule, dar din cate am inteles, Decizia din 2004 a fost eronat intocmita, dar in favoarea persoanei pensionate.

Sa inteleg ca Decizia din 2016 este eronata pt ca au fost acordate 22.97942 puncte in loc de 24,12227? Mai este valabil calculul pentru gradul II de invaliditate?

Multumiri inca o data, multa sanatate!