Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pe caz de boala - trecere la pensie pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pe caz de boala - trecere la pensie pentru limita de varsta

Cu respect vă salut,
Am pe cineva care a fost pensionat pe caz de boală, începând cu anul 2002.
Anul acesta a făcut cerere pentru a trece la pensia pentru limita de vârstă.
Ieri a venit decizia şi surpriză! Cuantumul pensiei a fost redus cu aproape 20%, deoarece a primit un punctaj mai mic.

Aş dori să ştiu dacă este normal ca dupa trecerea la pensie pentru limită de vârstă să se acorde o pensie mai mică decât cea anterioară.

O altă întrebare ar fi legată de faptul că persoana respectivă a muncit 3 ani în sectorul agricol, ori pe decizie nu apare acest lucru(la rubrica respectivă scrie 0 ani). De altfel, nici cei 4 ani de facultate nu apar individualizaţi în vreun fel, deşi au fost depuse înscrisuri care atestă aceste aspecte.

Sunt sanşe de reuşită în cazul depunerii unei contestaţii?

Sincere mulţumiri!
Nu este asa simplu de raspuns.
Sunt multe calcule la mijloc.
Incerc pentru gradul II
Din decizia din 2002 6,85998 puncte sunt aferente stagiului potential
In decizia din 2004 4,47996 puncte sunt aferente stagiului potential
Calculele trebuiau facute in felul urmator;
22,95296 - 4,47996 puncte pentru stagiul potential = 18,47300 + 2,43331 = 20,90631
20,90631 : 30 = 0,69688 punctaj mediu anual
In decizia din 2016:
20,90631 + 3,3 = 24,18631 : 30,3333 =0,79735 punctaj mediu anual

Ce a facut casa v-am explicat.
Sunt forte multe cifre in joc si as putea si eu sa gresesc.
Este posibil ca din 2002 si pana in 2016 sa mai fie si alte decizii.
Ceea ce ati postat ca fiind decizia din 2016 este de fapt anexa altei decizii, din 2015.
Or mai fi multe alte decizii.
Pentru a se face o legatura intre atata decizii este o munca fantastica.