avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna ziua,
Va rog frumos sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare:
o persoana de sex feminin, nascuta in luna decembrie 1952, are 38 de ani lucrati (din care 1 an, 5 luni, 20 zile in somaj) se poate pensiona anticipat fara penalizare in luna aprilie 2011 ?
Multumesc pentru raspuns,
Dafina
Cel mai recent răspuns: Dafina M , utilizator 13:47, 10 Martie 2011
Incepand cu 01-01-2011, data intrarii in vigoare a legii 263/2010, se poate pensiona anticipat (fara penalizare) la varsta de 54 de ani si 3 luni cu un stagiu de 36 de ani si 6 luni.
Conditii pentru pensie anticipata,fara penalizare femei nascute in decembrie 1952:
-Varsta 54 ani si 3 luni-conditie indeplinita.
-Stagiu 36 ani si 6 luni-conditie indeplinita,daca nu aveti mai mult de 1 an si 6 luni de stagiu asimilat.
Multumesc pentru raspuns si promptitudine.
Felicitari pentru motto !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anexa 5 a noii legi a pensiilor Ionescu Alice Ionescu Alice Sunt nascuta in 07.12.1955 si nu am putut depune dosarul de pensie anticipata partial din cauza blocarii pana la 01.01.2011 cand intra in vigoare noua ... (vezi toată discuția)
Pensionare atu_targoviste atu_targoviste Buna ziua, Respectuos va rog sa-mi comunicati conditiile de pensionare(anticipat,anticipat partial,limita de varsta),pentru persoana de sex feminin nascuta ... (vezi toată discuția)
Iesire la pensie Dana_Burcea78 Dana_Burcea78 buna ziua,am o colega cu varsta de 58 ani si 8 luni,si vechime in munca de 33ani si 10 luni,in prezent beneficiaza de indemnizatie de somaj pana in luna ... (vezi toată discuția)