Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna ziua,
Va rog frumos sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare:
o persoana de sex feminin, nascuta in luna decembrie 1952, are 38 de ani lucrati (din care 1 an, 5 luni, 20 zile in somaj) se poate pensiona anticipat fara penalizare in luna aprilie 2011 ?
Multumesc pentru raspuns,
Dafina
Incepand cu 01-01-2011, data intrarii in vigoare a legii 263/2010, se poate pensiona anticipat (fara penalizare) la varsta de 54 de ani si 3 luni cu un stagiu de 36 de ani si 6 luni.
Conditii pentru pensie anticipata,fara penalizare femei nascute in decembrie 1952:
-Varsta 54 ani si 3 luni-conditie indeplinita.
-Stagiu 36 ani si 6 luni-conditie indeplinita,daca nu aveti mai mult de 1 an si 6 luni de stagiu asimilat.
Multumesc pentru raspuns si promptitudine.
Felicitari pentru motto !