Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Anexa 5 a noii legi a pensiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Anexa 5 a noii legi a pensiilor

Sunt nascuta in 07.12.1955 si nu am putut depune dosarul de pensie anticipata partial din cauza blocarii pana la 01.01.2011 cand intra in vigoare noua lege.
Nu am gasit nicaieri Anexa 5 pentru a putea vedea cate luni se adauga in cazul meu la pensionarea la limita de varsta si respectiv in cazul pensionarii anticipate partial.
In cazul in care varsta de pansionare ar fi ajuns la 65 ani la femei se adaugau inca 5 luni (60,5 ani si respectiv 55,5 ani) . In cazul in care femeile vor iesi la pensie la 63 ani eu la ce varsta ma pot pensiona anticipat partial??
Multumesc anticipat.

Anexa o gasiti aici:
www.avocatnet.ro/UserFiles/a...

In 2011 varsta standard de pensionare la femei va fi de 59 de ani (creste cu 2 luni in 2011). Pensia anticipata / anticipata partial poate fi luata de femeile care implinesc cel putin 59-5 ani in 2011 (54 de ani) deci v-ati incadra. Conditia este insa sa aveti cel putin stagiu complet de cotizare (28 de ani in campul muncii). Daca aveti intre 28 de ani-36 de ani vechime va incadrati la pensie anticipata partiala cu penalitatile de rigoare, daca ati avea peste 36 de ani vechime ati putea intra in pensie anticipata.
Limita de varsta la 60 de ani si 3 luni cu un stagiu minim de cotizare de 15 ani.Anticipat la 55 ani si 3 luni cu un stagiu total de cotizare de 38 ani si 3 luni(fara stagiu asimilat).Anticipat partial la 55 ani si 3 luni cu un stagiu de cotizare de 30 de ani si 3 luni (fara stagiu asimilat) si cu o penalizare de 45%.O zi buna.
Multumesc pentru promptitudine.