Forum Discuţii juridice Achiziţii publice expert/manager
Discuție deschisă în Achiziţii publice

expert/manager

care este diferenta intre un curs de achizitii la care obtii diploma de expert si un curs la care obtii diploma de manager...care din ele este prevazuta in nomenclator?
Amandoua ocupatiile sunt cuprinse in COR:
123506 Manager achizitii, cu nivelul de instruire nedefinit: superior, dar nu neaparat
241940 Expert achizitii publice - nivelul de instruire: 4 (studii superioare).

Diferenta este ca nu poti urma un curs de expert achizitii daca nu ai studii superioare (nu neaparat economice), iar atributiile si competentele celor doua functii difera ca si complexitate, expertul fiind pe o treapta superioara (nu neaparat ierarhic) managerului de achizitii.

COR - Clasificarea ocupatiilor din Romania
ContSters196669, utilizator