avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salarii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salarii

Ce mai stiti despre Contr.Colectiv de Munca ptr.2011 ? S-a semnat,s-a publicat ?
Folosim sau nu salariul minim de 700 lei si indicii prevazuti ptr.2011,sau ramanem pe indicii de anul trecut? CCM de anul trecut se mai aplica sau a expirat.
Eu am mentinut ptr.anul acesta salariul de 720 lei, cat era raportat la indicele de 1,2 de anul trecut. E bine ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:55, 12 Martie 2011
anul trecut a fost 600 * 1,2 = 720 lei
anul acesta (2011) este 670 * 1,2 = 804 lei

momentan este valabil Contr.Colectiv de Munca din 2010. Cel din 2011 inca nu s-a publicat
Asta incercam si eu sa lamuresc mai sus. Inseamna ca,daca momentan este valabil cel din 2010, nu am gresit cu nimic ca am ramas pe 720 lei si nu am majorat la 804 lei,nefiind inca publicat cel ptr.2011.
daca suma de 720 lei se refera pentru salariatii calificati, atunci NU e bine
salariul minim in 2011 este 670 lei, iar coeficientii din Contr.Colectiv de Munca din 2010 se pastreaza
un salariat necalificat ar trebui sa aibe minim 670 lei, iar cel calificat 804 lei
Aoleu,ptr.luna ianuarie am folosit pt.calificat 720 lei.Ce mai pot face acum,referitor la luna ianuarie ?
rectificativa la d 112 si refacerea stat-ului de plata + plata catre bas si bs a diferentei

Alte discuții în legătură

Salariu pentru ramura comert incepand cu 1 ianuarie 2011 Marius Aurel Marius Aurel Dupa ce va fi inregistrat, va fi publicat in MO si de la acea data va fi valabil noul CCM 2011 - 2014 si de la acea data se vor incheia noile Acte aditionale ... (vezi toată discuția)
Salariul minim garantat pentru personal cu studii superioare 2011 ilysuciu ilysuciu salariul minim garantat pentru personal cu studii superioare incadrat in functii cc necesita studii superioare (vezi toată discuția)
Multe pareri ale contabililor diferite....salariu minim 720 sau 804? invatacel invatacel luam exemplul unui lucrator comercial cu studii medii (are la dosar diploma de bacalaureat) si vreau sa il angajez cu salariu minim pe economie. Intrebarea ... (vezi toată discuția)