Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA - Obligatii fiscale 2011
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA - Obligatii fiscale 2011

Termen 15.03.2011

A. Plati
1. Efectuarea platilor anticipate privind impozitul pe venit, aferente trimestrului I/2011 (Codul Fiscal art. 82 alin. 3).
2. Efectuarea platii contributiei de asigurari sociale de sanatate pe trimestrul I/2011 (Legea 95/2006 art. 257 alin. 2 lit. b).

B. DEPUNERE DECLARATII
1. Declaratia 390 VIES (daca este cazul), pentru operatiunile intracomunitare aferente lunii februarie 2011 (Codul Fiscal art. 156^4).
2. Declaratia 204 - se depune de catre Asociatiile fara personalitate juridica, pentru veniturile realizate in 2010.

Termen 25.03.2011

A. PLATI
1. Plata contributiei de asigurari sociale pentru luna februarie 2011 (Legea 263/2010 art. 11).

B. DEPUNERE DECLARATII
1. Declaratia 300 - platitorii lunar de TVA - pentru operatiunile desfasurate in luna februarie 2011 (Codul Fiscal art. 153 si art. 156^1).
2. Declaratia 112 - pentru cei care au calitatea de angajatori (Codul Fiscal art. 296^19 lit. e si lit. f).

Multumesc pentru informatiile.
" Asociatiile fara personalitate juridica," acestia sunt PFA?
#-o
Buna seara, am PFA pentru care am platit anticipat impozitul pe venit pe 2010 si nu am realizat nici un venit ce obligatii am?,si nici pe anul 2011 nu realizez venit mai trebuie sa platesc pentru asigurarile sociale de sanatate,pot sa suspend ?,multumesc
Sara buna,
Chiar daca nu realizezi venituri, statul roman te obliga sa platesti asigurarile de sanatate. In concluzie, vrei, nu vrei, trebuie sa platesti.
Nu ai activitate, iti faci una...te apuci de furat, de talharit, de cersit, de "vrajit" si intr-un fel sau altul, vei face rost de bani sa platesti asigurarile de sanatate. Iar despre faptul ca fara venit nu poti sa traiesti, dar poti sa platesti niste asigurari de care oricum nu beneficiezi ... nu intereseaza pe nimeni.
Bafta ... in noile activitati pe care le vei desfasura ptr. a face rost de bani sa platesti ceea ce nu consumi.#-o=D>
As avea si eu o intrebare:
Pentru activitatile enumerate mai sus, ce declaratii trebuie depuse? Exista o data limita sau dai una singura atunci cand te prinde? :D