Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Eliberare adeverinta Primarie , cu cerere ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Eliberare adeverinta Primarie , cu cerere ?

Am nevoie de o adeverinta de la Primarie din care sa reiese ca sunt casnic . Refuza sa - mi elibereze adeverinta daca nu le duc o cerere in care sa arat la ce imi este necesara . Anul trecut mi-au eliberat o adeverinta prin care demonstram ca nu am datorii la Primarie , fara a avea nevoie de altceva . Anul asta , ?
Probabil ca nu inteleg limba romana vorbita ci numai scrisa.
Sa va faca o cerere prin care va solicita aceasta cerere. :D
Text extras din: Ordonanţă nr. 33/2002 - privind reglementarea eliberării certificatelor şi adeverinţelor de către autorităţile publice centrale şi locale

Art. 3. - (1) Certificatele si adeverintele se elibereaza numai la cererea scrisa a persoanei sau a persoanelor îndreptatite ori a mandatarului acestora si numai în situatia în care confirmarea, respectiv atestarea dreptului sau faptului, le privesc în mod direct.
Multumesc mult . Am sa ma conformez , desi vad ca faceti referire la prevederile Ord. 32/2002 , si anul trecut eram in 2010 . Ce sa mai inteleg ? Ca nu se cunoaste legea sau ca se cunoaste si nu se aplica ?
De principiu ,orice solicitare la o autoritate se face scris, pentru a se proba .
Am inteles . Multumesc frumos pentru explicatii .