Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Cod CAEN vanzare pungi/ cutii de hartie pentru ambalat ...
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Cod CAEN vanzare pungi/ cutii de hartie pentru ambalat cadouri

Buna ziua, ce cod CAEN permite vanzarea cu bucata de pungi de hartie si cutii de hartie pentru cadouri, in magazine nespecializate care vand altceva in principal insa ar dori sa vanda si aceste pungi/ cutii de hartie.
ms
Daca vindeti produse preponderent alimentare:
4711 - Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse alimentare, bauturi si tutun sau nealimentare:
4719- Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse nealimentare.
4711 Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi şi tutun
Această clasă include:
- vânzările, în magazine nespecializate, de mărfuri diverse, în care predominante sunt cele alimentare, băuturile şi produsele din tutun. Acest tip de activităţi se desfăşoară în general în magazine denumite "Magazine generale alimentare", care au ca principal obiect de activitate, vânzarea bunurilor de băcănie, precum şi a altor tipuri de mărfuri cum sunt: cosmetice, articole electrocasnice, articole de fierărie, îmbrăcăminte etc.

La etc. intra ce vreti dvs sa vindeti.

4719 Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
Această clasă include:
- activitatea magazinelor ce vând o cantitate mare de bunuri, în care mărfurile alimentare, băuturile şi produsele din tutun nu sunt predominante. Acest tip de activitate se desfăşoară, frecvent, în mari magazine care vând în general produse ca: îmbrăcăminte, mobilier, produse electrocasnice, articole de fierărie, cosmetice, bijuterii, jucării, articole sportive.