avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1003 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... indemnizatia reparatorie
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

indemnizatia reparatorie

Am primit decizia privind indemnizatia reparatorie, cuvenita sotului meu incepand cu data de 1 februarie 2005, pana in aprilie 2009, cand a decedat!
El nu a primit niciun fel de indemnizatie conf. cu 341, deoarece refacerea certificatului de revolutionar s-a terminat, la un an de la decesul sau!
in conformitate cu aceeasi lege, eu si fiica mea urmeaza sa primim indemnizatia ce i s-e cuvenea lui in perioada amintita!
Dar, in decizia emisa de Casa de Pensii, este trecut textual:" cumatumul drepturilor cuvenite se diminueaza cu 15% cf. dispozitiilor LG 118/2010"

Intrebarea este: De ce, daca drepturile se refera la perioada 2005-2009, sunt afectate de legea 118/2010?, mai mult decat atat, de la 1 ianuarie 2011, cei 15% nu se mai opresc, ,iar decizia este datata 03.03 2011! Eu o consider discriminare, mai ales ca cei care si-au primit drepturile pana in data de 30 iunie 2010, nu au fost diminuate cu acest procent si nu este vina sotului meu, ca cei de la SSPR, au intarziat prelucrarea certificatelor de deces!

Multumesc foarte mult pt raspuns

Alte discuții în legătură

Ce fac in continuare cu certificatul de revolutionar? mitamiki mitamiki Dupa multe drumuri am intrat in sfarsit in posesia noului certificat de revolutionar(am fost ranit la revolutie in zona Televiziunii Romane).NU AM BENEFICIAT ... (vezi toată discuția)
Cuantumul indemnizatiei de revolutionar mihaelapn mihaelapn Sotul meu are certificat de revolutionar/ranit.In conformitate cu legea 341/2004, beneficiaza de o indemnizatie = 1.1x salariul mediu brut pe economie.Pentru ... (vezi toată discuția)
Pensie de revolutionar neridicata din 1997 el83cry el83cry buna ziua. tatal meu, decedat pe 10/01/2010 nu si-a incasat pensia de revolutionar de prin 1997 pt ca nu avea buletin. eu, ca unic urmas, am dreptul sa ... (vezi toată discuția)