Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de revolutionar neridicata din 1997
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de revolutionar neridicata din 1997

buna ziua. tatal meu, decedat pe 10/01/2010 nu si-a incasat pensia de revolutionar de prin 1997 pt ca nu avea buletin. eu, ca unic urmas, am dreptul sa revendic pensia neridicata de el in acesti ani? multumesc
Legea 341/2004

ART. 5^1
(1) Sumele reprezentand indemnizatia reparatorie si/sau indemnizatia lunara ramase neincasate de catre titularul decedat pe luna in care a avut loc decesul si, dupa caz, cele cuvenite si neachitate pana la deces se platesc sotului supravietuitor, copiilor, parintilor sau, in lipsa acestora, celorlalti mostenitori, in conditiile dreptului comun.
(2) Sumele prevazute la alin. (1) pot fi solicitate in cadrul termenului general de prescriptie.

Termenul prescriptiei este de 3 ani, daca legea nu prevede un alt termen.