Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... ultima pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

ultima pensie

soacra mea a decedat pe 29 mai 2010,si as vrea sa stiu daca beneficiez de ultima pensie ?adica cea din iunie
1. Ultima pensie este cea din luna in care pensionarul a decedat.
2. Iata ce spune Legea 19/2000:
Art. 97 - (1) Sumele rămase neîncasate de către pensionarul decedat, reprezentând pensia pe luna în care a avut loc decesul, şi, după caz, drepturile de pensie cuvenite şi neachitate până la deces se plătesc soţului supravieţuitor, copiilor, părinţilor sau, în lipsa acestora, celorlalţi moştenitori, în condiţiile dreptului comun.
(2) Sumele prevăzute la alin. (1) pot fi solicitate în cadrul termenului general de prescripţie.