Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... In caz de deces ?ce se intampla?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

In caz de deces ?ce se intampla?

tatal meu a decedat si inainte de deces cu vreo luna a primit decizia de recalculare a pensiei si nu a apucat decat o transa inclusa in ultima pensie.exista vreo posibilitate ca unul din urmasi sa primeasca restul de bani restanti?si daca da ce trebuie facut pt a intra in posesia lor.va multumesc anticipat.
anda4uu, utilizator
adresati-va casei de pensii de la domiciliul tatalui.cred ca aveti sanse sa primiti pensia aferenta lunii anterioare decesului.
dar nu e vorba doar de o pensie ,e vorba de vreo 10000 lei.
Aveti putintica rabdare. :)
Puteti cere toate drepturile de pensie cuvenite si neachitate tatalui dvs., in cadrul termenului general de prescriptie de 3 ani, potrivit art. 97 din Legea nr. 19/2000.

Art. 97 - (1) Sumele rămase neîncasate de către pensionarul decedat, reprezentând pensia pe luna în care a avut loc decesul, şi, după caz, drepturile de pensie cuvenite şi neachitate până la deces se plătesc soţului supravieţuitor, copiilor, părinţilor sau, în lipsa acestora, celorlalţi moştenitori, în condiţiile dreptului comun.
(2) Sumele prevăzute la alin. (1) pot fi solicitate în cadrul termenului general de prescripţie.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea