Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Ce fac in continuare cu certificatul de revolutionar?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Ce fac in continuare cu certificatul de revolutionar?

Dupa multe drumuri am intrat in sfarsit in posesia noului certificat de revolutionar(am fost ranit la revolutie in zona Televiziunii Romane).NU AM BENEFICIAT PANA IN ACEST MOMENT DE NIMIC DUPA URMA ACESTUI LUCRU.La inceput intr-adevar n-am platit impozit pe salariu....dar mi-a oprit retroactiv acest impozit pe care nu l-am plarit in baza Legii 42( cea veche).Acum...intrand in posesia noului certificat de revolutionar, am inteles ca se poate depune la Casa de Pensii o hartie eliberata de cei de la SSPR ([ link extern ] -
Indemnizatie reparatorie acordata conform Legii nr. 341/2004.
Imi poate explica cineva ce inseamna asta...si daca are rost sa ma zbat sa obtin acea hartie necesara la Casa de Pensii?
Va multumesc, si va doresc tuturor LA MULTI ANI.
Gabriel
Bucuresti
mitamiki a scris:

Dupa multe drumuri am intrat in sfarsit in posesia noului certificat de revolutionar(am fost ranit la revolutie in zona Televiziunii Romane).NU AM BENEFICIAT PANA IN ACEST MOMENT DE NIMIC DUPA URMA ACESTUI LUCRU.La inceput intr-adevar n-am platit impozit pe salariu....dar mi-a oprit retroactiv acest impozit pe care nu l-am plarit in baza Legii 42( cea veche).Acum...intrand in posesia noului certificat de revolutionar, am inteles ca se poate depune la Casa de Pensii o hartie eliberata de cei de la SSPR ([ link extern ] -
Indemnizatie reparatorie acordata conform Legii nr. 341/2004.
Imi poate explica cineva ce inseamna asta...si daca are rost sa ma zbat sa obtin acea hartie necesara la Casa de Pensii?
Va multumesc, si va doresc tuturor LA MULTI ANI.
Gabriel
Bucuresti

Indemnizatie reparatorie acordata conform Legii nr. 341/2004
•Cerere de acordare a indemnizatiei reparatorii
•Copie de pe noul tip de certificat (certificata pentru conformitate)
•Copie de pe legitimatie (certificata pentru conformitate)
•Copie de pe buletinul de identitate sau de pe cartea de identitate
•Dovada eliberata de S.S.P.R. care sa ateste data depunerii documentatiei care a stat la baza preschimbarii certificatului doveditor;

•Declaratie pe propria raspundere, sub sanctiunea prevederilor art.292 Cod penal, din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri, sau dupa caz, declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte nivelul venitului brut lunar realizat, in cazul Luptatorului Remarcat prin Fapte Deosebite;

•Alte documente necesare stabilirii drepturilor:
◦certificatul de nastere;
◦certificatul de casatorie;
◦declaratie pe propria raspundere a sotului supravietuitor ca nu s-a recasatorit;
◦talonul de pensie;
◦decizia asupra capacitatii de munca, privind incadrarea intr-un grad de invaliditate, dupa caz;
◦decizia de pensie pentru limita de varsta, dupa caz;
◦certificat de incadrare intr-o categorie de persoane cu handicap, dupa caz;
◦adeverinta din care sa rezulte ca urmeaza o forma de invatamant organizata potrivit legii (in cazul copiilor care au implinit varsta de 18 ani).

Modelul de cerere il gasiti aici
[ link extern ]