Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Despre legea 112 / 1995 ce solutiii, variante si ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Despre legea 112 / 1995 ce solutiii, variante si raspunsuri imi puteti propune !!!!!!!!!!!

Buna ziua . Ma numesc,IULIAN si am urmatoarea problema :
In luna OCTOMBRIE 2008 , am facut o refinantarea unui credit existent cu care o parte din bani mi-am achitat vechiul credit si cu restul din banii ramasi si cu ce am mai economisit atat eu cat si fratele meu mai mic , i-am folosit ca AVANS LA CUMPARAREA LOCUINTEI PARINTILOR MEI ,care pana la momentul cumpararii locuiau ca chiriasi in baza unui contract de inchiriere.
LOCUINTA A FOST CUMPARATA PE NUMELE PARINTILOR MEI , IN LUNA MARTIE 2009, PRIN LEGEA 112/1995 , CU CONTRACT DE VANZARE - CUMPARARE CU PLATA IN RATE PE O PERIOADA DE 20 ANI SI CU PLATA A UNUI AVANS DE MINIM 10 % DIN PRETUL DE VANZARE A IMOBILULUI , INTRE S.C. LOCONFORT S.A. GALATI in calitate de vanzator SI PARINTII MEI in calitate de cumparatori .
Deoarece aceasta casa a fost cumparata cu ajutorul celor doi copii ( iulian si ionel ) PRIN ACHITAREA AVANSULUI SI PRIN PLATA RATELOR LUNARE ( 50%- iulian si 50%-ionel ) ; PARINTI MEI VOR SA SE ASIGURE CA ACEASTA CASA VA RAMANE IN INTREGIME NUMAI CELOR DOI COPII ( IULIAN SI IONEL ), DIN NUMARUL TOTAL AL COPIILOR , DUPA MOARTEA LOR.
AS DORI SA NE PUTETI INDRUMA CARE SUNT CAILE SAU CHIAR ETAPELE PENTRU CA CEI DOI COPII : IULIAN SI IONEL SA INTRE IN POSESIA LOCUINTEI CAT PARINTII SUNT INCA IN VIATA , PENTRU A NU NE INTAMPINA PROBLEME DUPA MOARTEA LOR IN RAPORT CU CEILALTI COPII AI LOR .
DACA SAR PUTEA CA NOI CEI DOI FII : IULIAN SI IONEL SA PRELUAM ACEST CONTRACT DE VANZARE - CUMPAREA CU PLATA IN RATE SI SA NE LUAM OBLIGATIA CU INTRETINEREA PARINTILOR PANA LA MOARTEA LOR .
SI STIIND CA CONFORM LEGII 112/1995 LOCUINTA NU POATE FII INSTRAINATA PANA LA ACHITAREA INTEGRALA A PRETULUI DE VANZARE A ACESTUIA , DAR NU MAI PUTIN DE 10 ANI DE LA DATA CUMPARARII .
VA MULTUMESC ANTICIPAT , SI ASTEPT CU NERABDARE SOLUTIILE SI VARIANTELE PE CARE MI LE PROPUNETII DUMNEAVOASTRA !!!!
pot sa va spun ca sunt mai multe solutii in problema ridicata de dvs.
av zagrean
multumesc ptr raspuns , si care ar fii acele solutii ptr problema mea ??!! sau lasati si mie o modalitatea de comuncare ( nr de tel ; email ;si altele ) . va multumesc