Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... L 112 / 1995 SOLUTII ?????
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

L 112 / 1995 SOLUTII ?????

Buna ziua . Ma numesc,IULIAN si am urmatoarea problema :
In luna OCTOMBRIE 2008 , am facut o refinantarea unui credit existent cu care o parte din bani mi-am achitat vechiul credit si cu restul din banii ramasi si cu ce am mai economisit atat eu cat si fratele meu mai mic , i-am folosit ca AVANS LA CUMPARAREA LOCUINTEI PARINTILOR MEI ,care pana la momentul cumpararii locuiau ca chiriasi in baza unui contract de inchiriere.
LOCUINTA A FOST CUMPARATA PE NUMELE PARINTILOR MEI , IN LUNA MARTIE 2009, PRIN LEGEA 112/1995 , CU CONTRACT DE VANZARE - CUMPARARE CU PLATA IN RATE PE O PERIOADA DE 20 ANI SI CU PLATA A UNUI AVANS DE MINIM 10 % DIN PRETUL DE VANZARE A IMOBILULUI , INTRE S.C. LOCONFORT S.A. GALATI in calitate de vanzator SI PARINTII MEI in calitate de cumparatori .
Deoarece aceasta casa a fost cumparata cu ajutorul celor doi copii ( iulian si ionel ) PRIN ACHITAREA AVANSULUI SI PRIN PLATA RATELOR LUNARE ( 50%- iulian si 50%-ionel ) ; PARINTI MEI VOR SA SE ASIGURE CA ACEASTA CASA VA RAMANE IN INTREGIME NUMAI CELOR DOI COPII ( IULIAN SI IONEL ), DIN NUMARUL TOTAL AL COPIILOR , DUPA MOARTEA LOR.
AS DORI SA NE PUTETI INDRUMA CARE SUNT CAILE SAU CHIAR ETAPELE PENTRU CA CEI DOI COPII : IULIAN SI IONEL SA INTRE IN POSESIA LOCUINTEI CAT PARINTII SUNT INCA IN VIATA , PENTRU A NU NE INTAMPINA PROBLEME DUPA MOARTEA LOR IN RAPORT CU CEILALTI COPII AI LOR .
DACA SAR PUTEA CA NOI CEI DOI FII : IULIAN SI IONEL SA PRELUAM ACEST CONTRACT DE VANZARE - CUMPAREA CU PLATA IN RATE SI SA NE LUAM OBLIGATIA CU INTRETINEREA PARINTILOR PANA LA MOARTEA LOR .
SI STIIND CA CONFORM LEGII 112/1995 LOCUINTA NU POATE FII INSTRAINATA PANA LA ACHITAREA INTEGRALA A PRETULUI DE VANZARE A ACESTUIA , DAR NU MAI PUTIN DE 10 ANI DE LA DATA CUMPARARII .
VA MULTUMESC ANTICIPAT , SI ASTEPT CU NERABDARE SOLUTIILE SI VARIANTELE PE CARE NI LE PROPUNETII STIMATII AVOCATII SI CONSILIERII JURIDICI AI ACESTUI SITE DE PRESTIGIU !!!!!!! CU RESPECT , IULIAN !!!
domnul Iulian,
in primul rand, ati putea incerca un contract de vanzare cumparare sub conditie si cu termen, urmand ca la implinirea termenului si a conditiei sa deventi dvs si fratele coplatitor, proprietari pe deplin drept.. cu acel contract, va duceti la banca si faceti un act de subrogatie in drepturile debitorilor, astfel ca dvs si fratele sa achitati direct pe numele dvs ratele la apartament..Multa bafta!
avocatPetre a scris:

domnul Iulian,
in primul rand, ati putea incerca un contract de vanzare cumparare sub conditie si cu termen, urmand ca la implinirea termenului si a conditiei sa deventi dvs si fratele coplatitor, proprietari pe deplin drept.. cu acel contract, va duceti la banca si faceti un act de subrogatie in drepturile debitorilor, astfel ca dvs si fratele sa achitati direct pe numele dvs ratele la apartament..Multa bafta!
...solutia asta desi se practica e profund ilegala...vanzarea, fie ea sub conditie sau termen tot vanzare se cheama lucru interzis de legea 112/1996...o solutie mai temperata(desi potrivit unor doctrinari ar fi si ea exclusa ) se refera la incheierea unui antecontract de v-c intre dvs si parinti in care sa recunoasca faptul ca ati achitat avansul si va obligati incontinuare sa achitati ratele...in caz de deces al lor in termenul de 10 ani bunul se imparte intre toti insa ceilalti in masura in care accepta succesiunea vor fi obligati la contractare la expirarea termenului...in ceea ce priveste creditul sunt 99% convins ca nu a fost implicat bunul ci dumneavoastra ati dat destinatria achitarii avansului astfel incat nu vad rolul subrogatiei avansate de coleg...