avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 231 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conventie civila
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conventie civila

Cum poate cineva presta servicii daca nu e persoana fizica autorizata?
Conventia civila mai e o solutie?

Daca numai cu contract de munca cum iti poate presta cineva un serviciu mai scurt de trei luni?

Intreb ca angajator.

Si perioada determinata poate fi mai mica de 3 luni?
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Martie 2011
branzovenescu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:37, 12 Martie 2011
Sunt doua variante legale:

1. conventie civila sau contract de prestari servicii cu persoana fizica autorizata;

2.Salariat angajat cu c.i.m. pe perioada determinata.
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Martie 2011
andymaurul, utilizator
andymaurul a scris:

Sunt doua variante legale:

1. conventie civila sau contract de prestari servicii cu persoana fizica autorizata;

2.Salariat angajat cu c.i.m. pe perioada determinata.


Perioada determinata poate fi mai mica de trei luni?
Perioada determinata poate fi si numai de o zi, daca e cazul.
branzovenescu a scris:

Cum poate cineva presta servicii daca nu e persoana fizica autorizata?
Conventia civila mai e o solutie?

Daca numai cu contract de munca cum iti poate presta cineva un serviciu mai scurt de trei luni?

Intreb ca angajator.

Si perioada determinata poate fi mai mica de 3 luni?


C.i.m. poate fi incheiat si pentru o perioada mai mica de 3 luni ... legea nu reglementeaza care este durata minina a unui c.i.m. ..acesta putand fi incheiat si pentru o singura zi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot sa colaborez (eu ca firma) cu o persoana fizica neautorizata? ddurlescu ddurlescu Exista alte metode de colaborare cu o persoana fizica in afara de angajare? Se poate incheia un contract de colaborare prestari servicii? Multumesc. (vezi toată discuția)
Contract/conventia civila legal_1968 legal_1968 Buna ziua O societate comerciala mai poate incheia contract/conventie civila cu o persoana pentru prestarea unui serviciu pentru o perioada de timp bine ... (vezi toată discuția)
Contract civil de prestari servicii sau conventie civila elisabety_73 elisabety_73 Buna. Am tot citit aici pe forum si am ajuns la concluzia ca parerile sunt impartite. Am un caz" o firma x care are nevoie de muncitori zilieri-sezonieri". ... (vezi toată discuția)