Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

in urma divortului am parasit domiciliu (evitand tot felul de scandaluri din partea sotiei),lasand acolo fosta sotie si cei doi copii
ce trebuie sa fac sa -mi recapat domiciliul-partaj
mentionez ca acea casa a fost cumparata de mine in timpul casatoriei,muncind in starainatate
va multumesc anticipat

Este necesar sa promovati o actiune de partaj de bunuri comune.
In cadrul actiunii de partaj puteti solicita o cota majorata de contributie la imobilul achizitionat in timpul casatoriei, avand in vedere veniturile realizate de dvs. in strainatate.
Taxa de timbru este de 3 % din valoarea masei partajabile.
In situatia in care imobilul este incomod partajabil si el va va fi dvs. atribuit in natura, atunci veti obligat la contravaloarea cotei stabilite de catre instanta in favoarea fostei sotii, contravaloarea materializata intr-o suma de bani denumita "sulta".
Angajati avocat.