Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii angajare asociat unic
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

angajare asociat unic

-ca asociat unic ,ma pot angaja la propria firma ca ,director, cu un program de 2 sau 4 ore?
multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
minodorap a scris:

-ca asociat unic ,ma pot angaja la propria firma ca ,director, cu un program de 2 sau 4 ore?
multumesc

Art. 196^1 alin. (3) din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale stipuleaza ca “asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este” .
Prin urmare, va puteti angaja cu c.i.m. indiferent de durata timpului de munca (norma intreaga sau cu timp partial).