Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ADMINISTRATOR FIRMA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ADMINISTRATOR FIRMA

Buna ziua...un administrator de firma ,unic asociat ,poate fi angajat pe propria firma cu 2 ore /zi ca si administrator societate comerciala?
Art.196^1 din Legea nr.31/1990
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societăţii cu răspundere limitată al cărui
asociat unic este.

Asadar, un asociat unic poate fi incadrat la societatea al carei asociat unic este pe orice functie, cu orice tip de c.i.m. pe durata nedeterminata sau determinata, cu timp partial sau norma intreaga.
Cornel Vasile, Consilier juridic