Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Administratorul asociat unic al firmei poate avea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Administratorul asociat unic al firmei poate avea contract de munca?

Buna dimineata, ma scuzați dacă deschid o alta discuție care poate a avut loc deja.. mi-am deschis un SRL pt o cafenea. Eu sunt asociatul unic, administrator. Întrebarea mea este următoarea: pana îmi găsesc fete la lucru pot sa fiu angajat la firma mea lucrător comercial? Sau eu ca și administrator pot sa lucrez in cafenea (gen ospătar și barman)?
In legislatia actuala , exista numai prevederea referitoare la un asociat unic sa poata cumula si calitatea de salariat la societatea al carei asociat unic este ...

Art. 196^1 din legea nr/31/1990:
....
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societăţii cu răspundere limitată al cărui asociat unic este.
....

In speta, calitatea de salariat o poate avea cu c.i.m. si administratorul societatii comerciale, chiar daca va semna c.i.m. in dubla calitate.